Anna Luxemburská, žena, ktorá bola milovaná

Anna Luxemburská, známa ako Anna Česká, alebo pod prezývkou ,,Good Queen Anne“.

Dcéra českého kráľa a rímsko-nemeckého cisára Karola IV. sa narodila 11. mája 1366 v Prahe. Bola jeho siedmym dieťaťom a zároveň prvým, ktoré splodil so svojou štvrtou manželkou Alžbetou Pomoranskou.

Ako manželka Richarda II. sa stala anglickou kráľovnou. Bola nevlastná sestra českého a rímsko – nemeckého kráľa Václava IV. a sestra cisára Žigmunda Luxemburského.

Ako to už bývalo zvykom, otec ju už ako malé, ešte len päťročné dievčatko zasnúbil so synom bavorského vojvodu, s Albrechtom z Wittelsbachu. Túžil po bavorskom území… Netrvalo dlho a ďalším ,,výhodnejším“ manželom mal byť zas syn durínskeho grófa Fridricha. Avšak nakoniec aj z toho vzišlo.

Karol IV. našiel pre Annu ešte lepšiu partiu, a to Richarda, syna anglického kráľa Eduarda III. Bolo to v čase, keď boli zvolení v cirkvi dvaja pápeži. Annin otec, Karol IV. podporoval pápeža Urbana VI. a z toho dôvodu sa rozhodol Annu prisľúbiť anglickému kráľovi Richardovi II., nakoľko jeho vláda podporovala toho istého pápeža. Chcel tak podporiť politické spojenectvo.

Osud však zariadil, že Karol IV. sa už nedožil plánovaného sobáša svojej dcéry. Zomrel na zápal pľúc. V októbri 1381 pätnásťročná Anna odišla s početným sprievodom do Anglicka za budúcim manželom. S budúcim ženíchom sa zoznámila 18. januára. Keď o osem mesiacov mladší Richard uvidel Annu, okamžite sa do nej zamiloval.

Krásna Anna, nebola krásna len telom, ale i duchom. Jej jemná tvár vyžarovala nežný pôvab a dobro. Aj Richard bol neuveriteľne príťažlivý. Mladík s plavými vlasmi pôsobil jemne zženštilo. Bol však nesmierne inteligentný.

Svadba sa konala 20. januára. O dva dni nato, bola Anna korunovaná za anglickú kráľovnú. Láska mladých zaľúbencov prekvitala naďalej a ich manželstvo bolo šťastné viac ako dvanásť rokov. Anna si ešte pred svadbou priviedla do Anglicka bohatý sprievod zo svojej krajiny, čo malo značný vplyv na anglický dvor.

Dvorné dámy v Anglicku sa tak učili novým jemným spôsobom a dobrým mravom od českých dvorných dám. Počas manželstva sa však Anne nepodarilo otehotnieť a dať manželovi potomka. Richard svoju ženu napriek tomu nadovšetko miloval. Milovali sa a venovali spoločnému kraľovaniu.

Milá a dobrotivá Anna prispievala k sláve a bohatstvu kráľovstva, čím si vyslúžila prezývku ,,Good Queen Anne“.

A hoci nemala deti, nemalo to veľký vplyv na jej obľúbenosť, ktorá rástla každým rokom. Stála vždy pri svojom manželovi a jej srdce patrilo Anglicku.

Všetko plynulo pokojne, až do času…
7. júla 1394 dvadsaťosemročná Anna zomrela nečakane na morovú epidémiu. Pre Richarda to bola rana osudu. Po manželkinej smrti u neho prepukla duševná choroba. Nedokázal sa zmieriť s jej smrťou. Zámok, v ktorom Anna zomrela, nechal zo zúfalstva zbúrať. Dokonca na pohrebe napadol istého vojvodu, za neskorý príchod na smútočný obrad. Bol nešťastný a agresívny, čo si odnášalo jeho okolie. Dal jej postaviť monumentálnu hrobku vo Westminsterskom opátstve.

Keď o šesť rokov po Anne zomrel aj on, pochovali ho vedľa nej. Na náhrobku sú vyobrazení manželia, ako sa držia za ruky. Richard tak ostal naveky so svojou láskou.
V anglických dejinách to vraj bolo po prvýkrát, čo boli kráľovskí manželia pochovaní spoločne.
Hrob ,,Good Queen Anne“ v londýnskom Westminsteri je dodnes pútnickým miestom.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Pri záchrane svojich detí zomiera v plameňoch, Pavlína, kňažná zo Schwarzenbergu

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.