Malý Rím počas adventu s lampášom v ruke a s výhľadom z výšky

 V adventnom období pripravujú mestá rôzne zaujímavosti

Mesto Trnava pripravilo pre svojich návštevníkov pohľad z výšky. Ide o tzv. ,,vianočnú Trnavu z mestskej veže vo svetle lampášov“.
Počas adventného času môžete zažiť nezabudnuteľný pohľad na vysvietenú vianočnú Trnavu, navyše s lampášom v ruke, čím sa pravá vianočná atmosféra ešte viac umocní.

Rozsvietený lampáš dostane každý pred vstupom do veže od sprievodcu v dobovom kostýme a po 143 schodoch s ním vystúpi až na vrchol.

Sprievodca potom pútavo porozpráva o histórii mesta a návštevníci si pozrú aj unikátny mechanický hodinový stroj z roku 1729. Zvláštnosťou je tiež pozlátená socha Panny Márie na vrchole veže, ktorá má tvár spredu, ale aj zozadu. Vraj je to preto, lebo sa Trnave a jej obyvateľom nikdy neotáča chrbtom.

Mesto je v tomto čase plné stánkov, voňavých jedál, nápojov a vianočnej nálady. K tomu býva bohatý program s množstvom interpretov.

K tradičnej atmosfére nechýbajú ani Stredoveké vianočné trhy, sobotné zabíjačky, či opekanie býka.

Tento rok chcú organizátori bojovať proti nerozložiteľnému plastovému odpadu z vianočných trhov

Novinkou sú papierové poháre s logom vianočnej Trnavy, ako aj keramické šálky.

Výstupy na vežu s lampášmi budú špeciálne vo štvrtky 8. a 15. decembra a v nedele 11. a 18. decembra vždy o 17.00 a 18.30 hod. Počet vstupeniek na jednotlivé termíny je obmedzený.

Zakúpiť si ich môžete priamo v Turistickom informačnom centre v mestskej veži, príp. telefonicky na tel. č. +421/33 3236 440 alebo e-mailom na info@trnavatourism.sk.

Počas vianočných trhov bude navyše v piatky a v soboty veža otvorená až do 21.00 h.

 

Panna Mária Trnavská, záchrana trnavského ľudu

V kaplnke pri Bazilike sv. Mikuláša v Trnave sa nachádza milostivý obraz Panny Márie Trnavskej. Tá je kópiou obrazu z Kostola sv. Alexeja a sv. Bonifáca v Ríme. Podľa tradície sv. Alexej odišiel z Ríma do Sýrie a tam žil ako pustovník. Odtiaľ sa vrátil s obrazom Panny Márie a býval v Ríme pod schodmi rodičovského domu. Až keď zomrel, rodičia sa dozvedeli, že to bol ich syn.
Postavili tam kaplnku a umiestnili v nej obraz. Neskôr nad hrobom vyrástol kostol.

Na obraze sa objavili krvavé slzy, celkom trikrát

V roku 1708 bola schválená verejná úcta k obrazu Panny Márie Trnavskej. V roku 1710 v Trnave zúril mor. Keď zlyhali všetky ľudské prostriedky, bezmocní ľudia sa utiekali k Panne Márii. Zaviazali sa sláviť sviatok Obetovania Panny Márie a slúžiť svätú omšu pred milostivým obrazom. Vyhotovili o tom pamätnú listinu. Modlili sa, a na sviatok Obetovania Panny Márie, obraz vyniesli do ulíc. V ten deň mor zázračne prestal.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Magická sila Adventu

 

Zdroj:/http://www.trnava.sk/sk/aktualita/pozrite-si-vianocnu-trnavu-z-vysky-mestskej-veze-vo-svetle-lampasov
http://www.trnava.fara.sk/panna-maria-trnavska-lady?start=10

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.