Markéta Tirolská, dcéra vojvodu Henricha Korutánskeho a jeho druhej manželky, sa narodila v roku 1318.
Henrichovo prvé manželstvo bolo bezdetné a mladá žena mu zomrela v 23. rokoch. V druhom manželstve mal dve dcéry, jednu postihnutú, ktorú dal do kláštora a mladšiu Markétu (Margaret). Už v jej detskom veku bol o ňu veľký záujem, ako o potencionálnu nevestu. Mamička jej zomrela pomerne skoro, tak ako aj ďalšia otcova žena, s ktorou nestihol mať žiadne deti.
Henrich Korutánsky bol veselý muž, ale ako panovník bol slabý. O krajinu sa príliš nestaral a bol neustále bez peňazí. Mal obavy, ako zabezpečiť budúcnosť krajiny. A všetku nádej vkladal do Markéty, jedinej legitímnej dedičky. Markéta bola ako dievča neustále zadumaná a vážna. Stratou matky stratila aj teplo domova. Už ako o deväťročnú o ňu prejavil záujem český kráľ Ján Luxemburský, a to pre svojho syna Jána Henricha. Ešte len päťročného Jána Henricha poslal vo veľkom sprievode do Tirolska, spolu aj s množstvom darov. Markétin otec sa tomu veľmi potešil.
Mladučký budúci ženích mal byť vychovávaný spolu s Markétou a pomaly si zvykať na budúcu nevestu. No opak bol pravdou.
Z detskej nesympatickosti ostala nevraživosť aj po ďalšie roky
Keď mala Markéta dvanásť a Henrich necelých deväť rokov, boli civilne zosobášení. Ján Luxemburský túžil čo najskôr po Tirolsku. Svadba bola okázalá. Jediná dedička Tirolska a Korutánska sa predsa vydávala, čo na tom, že pokladnica bola prázdna. Obaja otcovia však boli spokojní. Všetko pokračovalo naďalej rovnako. Už o niečo staršia a vyspelejšia Markéta sa pomaly začala zaujímať o vladárske povinnosti, nakoľko zdravotný stav jej otca sa horšil.
A mladý Ján Henrich sa zas najradšej oddával svojej záľube, lovu. Nič iné ho nezaujímalo. Keď mala Markéta sedemnásť, zomrel jej otec a ona sa stala právoplatnou dedičkou trónu a zdedila zadĺžené územie. Vtedy začal byť Ján Henrich svojím otcom tlačený do manželských povinností, do ktorých sa akosi nemal.
Jeho milostné radovánky sa uskutočňovali, ale nie s jeho zákonitou manželkou
Možno ho vlastná žena odpudzovala… Ján Henrich sa začal v krajine správať postupne mocensky a na pomoc mu prišiel aj jeho starší brat Karol z Čiech, aj spolu s radcami. Čoskoro tu zastávali najdôležitejšie úrady. Prišlo to až tak ďaleko, že Markétu na jej hrade uväznili. Raz v neskorý novembrový večer v roku 1341, keď sa Ján Henrich vracal ako obvykle z lovu, nemohol sa dostať do hradu. Bolo veľmi chladno a aj najbližšie hrady mali preňho brány zatvorené. Postarala sa o to Markéta so svojimi ľuďmi. Ako dôvod uviedla manželovu impotentnosť. Ján Henrich nakoniec uspel až u aquilejského patriarchu.
Luxemburská rodina sa snažila vyhnúť nepríjemnej potupe a ešte niekoľko mesiacov sa pokúšali silou dobyť späť stratené pozície. Neúspešne. Markéta sa tak zbavila nepríjemného mládenca, ktorého si proti svojej vôli musela vziať.
Navyše o ňom rozchýrila, že je impotentný
Vzápätí sa bez rozvodu vydala za Ľudovíta, syna vtedajšieho cisára Ľudovíta Bavorského. Ján Henrich sa obrátil na pápeža so sťažnosťou a žiadosťou o uvalenie kliatby na Markétu a Ľudovíta. Celá napätá situácia sa upokojila až po nečakanej smrti Ľudovíta, a potom, keď sa novým kráľom stal Karol IV., starší brat Jána Henricha. Karol IV. uzavrel s Tirolskom mier a dokonca vymohol u pápeža odvolanie celej kliatby.
Ján Henrich napokon vyvrátil klebety o svojej impotencii a s ďalšou ženou mal šesť detí
Markéta po smrti Ľudovíta vládla spolu so synom Menhardom, ich jediným dieťaťom, ktoré prežilo. No i ten následne zomrel. Preto premýšľala, komu by odkázala svoje územia. Jej voľba padla na Habsburgovcov, ktorí v ťažkých časoch stáli na jej strane.
Markéta zomrela 3. októbra 1369 vo Viedni. Vyslúžila si prezývku ,,Pyskatá“ (Maultasch). Nevedno, či bola tak škaredá, či mala znetvorené ústa… Možno to bola celkom okúzľujúca žena. A možno prezývka vznikla ako pomsta za ohovárania Jána Henricha. Ale ktovie ako to bolo…
Vaša Iwka
Prečítajte si tiež: Zimná kráľovná Alžbeta Stuartová, ktorá porodila trinásť detí
http://www.ceskatelevize.cz/lide/marketa-korutanska/