Myslíte si, že on sa ešte zmení? Nezmení!

Pripadá mi, že ide o taký (staronový) fenomén – ženy sa pokúšajú zmeniť mužov. Niektoré idú na to priamo v štýle „ak sa/to nezmeníš, tak…“, iné používajú sofistikovanejšie metódy, pri ktorých niekedy ani sám muž netuší, že žena pracuje na jeho zmene (alebo sa o ňu aspoň v dobrej viere pokúša).

Či tak alebo onak, ešte v detstve som počula jedno zlaté pravidlo – žiadna žena nikdy nezmenila muža. Myslím, že najlepšie by bolo to modifikovať na verziu, že žiaden človek nemá tú moc zmeniť iného človeka. Či už na to pôjde pekne alebo škaredo (rozumej prostredníctvom vyhrážok a ultimát), očakávať, že sa ten druhý natrvalo zmení, je utópia.

Problém je, že mnohí partneri či manželia spolu žijú v domnienke, že ten druhý sa časom zmení. Dokonca tomu naivne veria, že toho druhého „prerobia na svoj obraz“. Očakávajú napríklad, že človek, ktorý myslí len na seba (ukážkový sebec), sa (po svadbe, po deťoch …) stane altruistom, ktorý sa bude pre dobro druhých nezištne obetovať. Aj vám to znie ako nezmysel?

Tajomstvo tkvie v tom, že človek sa dokáže zmeniť – ale len vtedy, ak to chce on sám. Ak tá zmena ide z jeho vnútra a pochádza z jeho potrieb, myšlienok a cieľov. V okolí mám jednu ženu, ktorá sa neustále utešuje myšlienkou, že jej partner bude iný. Už veľmi dlhé obdobie sa snaží pracovať na tom, aby sa zmenil. Vyskúšala to aj sofistikovane, aj prostredníctvom priamych vyhrážok. Žiaľ, výsledok je rovnaký. Smutná správa je (a na to musí prísť sama), že jej partner sa nezmení len preto, lebo ona to tak chce. A kým na to príde, dovtedy to bude pripomínať jeden nekonečný, dookola opakujúci sa príbeh.

Čo sa s tým v takomto prípade dá robiť? Sú len dve možnosti. Prvá možnosť – partnera začnite akceptovať takého, aký je. Žiadne nádeje a túžby po jeho zmene. Dá sa povedať, že sa zmeníte vy tým, že zmeníte svoj postoj. K nemu, k sebe, k vám obom. Druhá možnosť – ak vám partner ubližuje a vzťah je viac bolesťou ako radosťou, odíďte a ukončite to. S takýmto mužom nikdy šťastná nebudete, a to si nezaslúžite.

Známy český spisovateľ napísal knihu s názvom Motivace zvenčí je jako smrad … za pár hodin se vyvětrá. Čo na to viac povedať? Motivácia na zmenu seba samého, musí jednoducho prichádzať zvnútra.

Lu

Prečítajte si tiež: Čo tak namiesto sľubov radšej konať?

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.