Chcete sa pokochať prepychovým sídlom? Odpútať sa od reality a nachvíľu ponoriť myšlienky do minulosti? Len kúsok za hranicami, v Dolnom Rakúsku sa môžete ponoriť do fascinujúceho baroka a potešiť krásou vidieckeho sídla. V 12. a 13. storočí sa zámok uvádza ako pevnosť Hof a patril k zámku Eckartsau. V roku 1725 získal princ Eugen Savojský jednoposchodový renesančný kaštieľ. Poveril architekta Johanna Lucasa von Hildebrandta vytvoriť z kaštieľa reprezentatívne poľovnícke sídlo. Zámocké sídlo sa rozšírilo o dve krídla. Asi 800 remeselníkov malo za úlohu vystavať záhradu na siedmich terasách. K tomu bol postavený aj hospodársky statok, ktorý sa staral o zásobovanie celého zámku. Na prvom poschodí zámku Schloss Hof sa nachádzal princov obytný apartmán, k tomu prepychový apartmán, kde bolo 13 hosťovských izieb, kaplnka a slávnostná sála. Princ Eugen vo veku 73 rokov zomrel a celý jeho majetok zdedila jeho jediná žijúca príbuzná, neter Anna Viktória Savojská, čím sa stala jednou z najbohatších žien Európy. Po dvoch rokoch sa vydala za o 18 rokov mladšieho princa Jozefa Fridrich-Saského Hildburghausenského, ktorému darovala zámky Hof a Niederweiden. Hoci sa neskôr rozviedli, zámky mu ostali a usporadúval na nich veľkolepé slávnosti pre bohatých kupcov. Posledná slávnosť bola v roku 1754 a trvala tri dni. Princ svojich čestných hostí, Máriu Teréziu s manželom Františkom Štefanom Lotrinským, ohúril pôvabnými divadelnými, hudobnými a opernými predstaveniami. Snaha hostiteľa ponúknuť svojim hosťom čo najväčší možný prepych a umelecký zážitok, priniesla svoje ovocie.
O rok neskôr získala Mária Terézia zámok Schloss Hof a darovala ho svojmu manželovi. Súkromné miestnosti si cisársky pár zariadil podľa svojho vkusu. Cisár František Štefan na zámku Schloss Hof trávil každý rok niekoľko týždňov, až do svojej smrti v roku 1765. Chodieval sem na poľovačku, alebo spoločne s manželkou Máriou Teréziou a ich deťmi, si len tak oddýchnuť od vládnutia. Stojí to aj na nápise – na fasáde zámku smerom k záhrade. Keď Mária Terézia ovdovela, na zámku sa uskutočnili zmeny. Bolo pristavené druhé podlažie pre ďalšie hosťovské izby. Apartmán Márie Terézie dostal smútočnú šedo-bielu farbu. Táto prestavba na zámku sa zachovala dodnes. Po smrti Márie Terézie v roku 1780, začal zámok chátrať. V roku 1898 cisár František Jozef I. prenechal zámocký areál vojenskej správe, ktorá na zámku zriadila Vojenský inštitút jazdectva a jazdy. Ešte skôr, ako sa sem presťahovala armáda, inventár ako umelecké predmety, nábytok, záhradné sochy a aj kované prepychové brány, boli prevezené v 200 železničných vagónoch do Viedne a využité na zariadenie iných cisárskych zámkov. Väčšie reštauračné práce a opravy prebehli v rokoch 1986 a 2002.
Schloss Hof nie je hocijaký zámok. Okrem kochania sa na zámku, môžete prežiť piknik v zámockom záhradnom raji. Jedinečné záhony vraj svojou kompozíciou pripomínajú vzory na vyšívanie. Sedem záhradných terás Vás očarí kvitnúcou farebnou dokonalosťou, kamennými sochami, či záhradnými fontánami. Užijete si krásu kvitnúcich kvetov okolo seba a zažijete zážitok ako z minulosti. Šiesta záhradná terasa ukrýva intímne výklenky s lavičkami na oddych. V strede terasy sa tiahnu lipy s korunami zastrihnutými v tvare včelieho úľa. Oranžérie, sú dva zrkadlovo postavené skleníky, ktoré ukrývajú zbierku botanických skvostov. Ak sa chcete odpútať od kvetinovej krásy, je tu ešte statok. Kedysi slúžil na zásobovanie kniežacej domácnosti potravinami, na udržiavanie a starostlivosť o jazdecké a úžitkové zvieratá, ale i na vykonávanie remeselníckych prác. Dnes na statku znovu ožíva roľnícky život z čias baroka. Zámok je možné spoznať aktívnou formou. Je jedno, či ste dieťa, či dospelí, pohľad na statok z perspektívy slúžky alebo paholka sa postará o nezabudnuteľné spomienky.
Zaujímavosťou a lákadlom je simulátor jazdy na koči. Tak, ako kedysi cisárska rodina oddychovala od pracovných ,,vládnucich“ povinností, môžete oddychovať od svojich povinností aj Vy.
V záplave krásy a romantiky.
Prajem krásne poznávanie.
Vaša Iwka
Zdroj:/http://schlosshof.cestovanie.biz/