Piknik je úžasný, pretože spája hneď niekoľko zážitkov

piknik titul

18.júna si pripomíname Medzinárodný deň piknikov. V našich končinách jeho zaužívanie nie je až tak bežné. Čo to vlastne piknik je? Piknik je špecifický druh stolovania, pri ktorom sa stravovanie usporadúva vonku. Ideálne pod holým nebom, niekde na lúke, v parku, za prítomnosti zvukov okolitej prírody. piknik_detickyPiknik je súčasťou rodinných, výletov, rôznych stretnutí, firemných, či cirkevných akcií. K pikniku neodmysliteľne patrí piknikový kôš, v ktorom sa všetko jedlo donáša. Pre piknik je typické sedenie na deke a jedenie pripraveného, prineseného jedla. Cieľom je relax v prírode.
Pôvod tohto zvyku môžeme hľadať už v stredoveku. Vtedy si šľachtici na love dopriali pohostenie priamo v lese. Pozostávalo z porcie studeného kurčaťa, kúska syra a bieleho chleba. Hostinu zapíjali bielym vínom alebo ovocnou šťavou. Keď sa zúčastnili aj dámy, tak sa k pohosteniu pridali aj sladké pokrmy, šaláty, či dokonca šampanské. Ešte v 19. storočí Francúzi vraj raňajkovali v parkoch na tráve a pri riekach. Tento štýl bol aj medzi umelcami, o čom svedčia obrazy rôznych impresionistov. U Angličanov bol piknik v obľube u strednej vrstvy. Američania si pikniky zaradili ako súčasť nedeľného popoludnia. Využívate túto možnosť, alebo si radšej v pohodlí domova grilujete na záhrade? Krásne slnečné počasie láka von do prírody, veľkých i malých. Čerstvý vzduch, možnosť zahrať sa s v prírode, či už loptové hry, alebo rôzne iné spoločenské, či len tak sa zahrať na schovávačku, ocenia najmä deti. Pobyt v prírode ponúka možnosť spoznávať ju. Deťom môžeme porozprávať o stromoch, listoch, kvietkoch na lúke. Môžeme si upliesť spoločne venček. Ak je v blízkosti potok, je to ďalšia zaujímavosť pre deti. Prestrieť deku, obrus a z košíka vyťahovať dobroty, ktoré budú isto všetkým na dobrom vzduchu chutiť, je úžasne romantické. Každý takýto zážitok, ktorý spolu strávite ako rodina s deťmi, partia priateľov alebo zamilovaná dvojica, sa uloží hlboko v pamäti ako milá spomienka. Ideálne pre zamilované páry.
A čo si sebou na piknik zobrať? Piknikový kôš, deku a dobrú náladu. Aj piknikový kôš má svoju históriu. V minulosti bol jednoduchý a skromný. Slúžil na prenos potravín z miesta zhotovenia k miestu podávania. V dnešnej dobe dostať v špeciálnych obchodoch piknikové koše s rozdelenými priestormi pre teplé a studené jedlá. Sú tiež vrátane riadu a pohárov. Svoje miesta v nich majú i príbory, či oddelenie pre fľaše. Existujú služby, ktoré Vám piknikový servis požičajú na zálohu. Dokonca zabezpečia kompletný piknik. Celý inventár aj s dekoráciami Vás už bude čakať, ako prekvapenie na mieste, ktoré si určíte Vy sami. A v službách majú zahrnuté aj upratovanie po ,,piknikovaní“. Nechcete využiť profesionálne služby, ale len tak sa na poslednú chvíľu rozhodnúť a ísť? Čo si so sebou na piknik zobrať? Tak určite to, čo máte radi. Ľahké sendviče, syr k vínku, zeleninku, ovocie, ovocné šťavy, no a pre deti niečo sladké na doplnenie energie. Čaro prírody, k tomu pôžitky z jedla, nápojov, príjemná spoločnosť ľudí, všetko to vytvára harmóniu a umocňuje spolupatričnosť. Niektoré mestá, či obce so zámockými parkami pripravujú na tento deň programy v parkoch. Takže 18.6. sobota, hor sa na piknik. Prežijete príjemné chvíle s blízkymi a načerpáte novú energiu.

Pekné piknikové zážitky.

Vaša Iwka

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.