Pre lásku alebo peniaze: Ako financie ovplyvňujú hľadanie partnera?

1

Či sa vám to páči alebo nie, peniaze môžu byť tým, prečo ľudia vstúpia do vzťahu alebo v ňom zostanú. Je prekvapivo ťažké s istotou vedieť, ako veľmi môžu peniaze ovplyvniť vaše rozhodnutie o tom, či si nainštalujete do mobilu Tinder (aplikácia á la zoznamka) alebo dokonca ukončíte vážny vzťah.

Nová štúdia ukazuje, že mať viac peňazí, alebo dokonca len premýšľanie o tom, že ich máte, by mohlo ovplyvniť váš život. V štúdii výskumníci sledovali, či ľudia, ktorí boli trénovaní, aby sa cítili, že majú viac peňazí, by zmenili ich postoj. Či by boli menej spokojní so svojimi súčasnými partnermi alebo či by sa správali otvorenejšie k atraktívnym neznámym ľuďom. Štúdia zahŕňala 180 čínskych vysokoškolákov, ktorí boli v monogamných heterosexuálnych vzťahoch. V dvoch experimentoch, vedci sa pokúsili niektorým účastníkom vsugerovať, že majú viac peňazí a ostatným, že majú menej peňazí než v skutočnosti. Vedci to urobili tak, že účastníci vypĺňali prázdne miesta v esejach, v ktorých boli vyobrazené bohatšie alebo chudobné obrázky ich životov alebo tým, že im odpovedali na otázky navrhnuté tak, aby sa cítili relatívne bohatí alebo chudobní.

3

Účastníci hodnotili na svojich partneroch príťažlivosť a zvodnosť predtým a samozrejme aj po tom, čo sa cítili inak vzhľadom na svoju „novú“ finančnú situáciu. Muži, ktorí cítili, že majú relatívne viac peňazí, boli menej spokojní s fyzickou príťažlivosťou svojich súčasných partneriek než tí, ktorí cítili, že majú peňazí menej. Inak povedané, subjektívny pocit mať viac peňazí, týmto mužom zvýšil latku pre fyzický vzhľad svojich dlhodobých partneriek. Zaujímavé na tom je, že sa nezdá, že by to platilo aj pre ženy v tejto štúdii. Ak patrili do prvej skupiny a mali pocit, že majú viac peňazí, ich spokojnosť s fyzickým vzhľadom svojich súčasných partnerov sa významne nezmenila.

Druhý pokus bol navrhnutý tak, aby otestoval tendenciu účastníkov priblížiť sa k atraktívnej neznámej osobe po tom, čo sa cítili byť viac bohatí. Tentokrát muži aj ženy ukázali väčší záujem o viac atraktívnu osobu.

Toto zistenie zapadá do hypotézy založenej na evolučnej psychológii, uvádzajú vedci. Evolučná psychológia tvrdí, že psychologické črty ľudí – vrátane toho, čo hľadajú v partnerovi – sa tvarovali v priebehu ľudskej evolúcie a často slúžia na maximalizáciu príležitostí pre rozmnožovanie a prežitie. Z tohto pohľadu by sa dalo od ľudí očakávať, že zmenia svoje stratégie a preferencie v reakcii na určité podmienky ich prostredia, aby maximalizovali ich reprodukčné výhody. Inými slovami, ak vaše vlastné zdroje (v tomto prípade viac peňazí) vám umožňujú lepšie riešenie  (v tomto prípade príťažlivejší partner), môžete ísť za tým.

Podľa psychologičky Mary Gresham, ktorá nebola zapojená do tejto štúdie, existuje mnoho ďalších vplyvov, ktoré treba vziať do úvahy. Napríklad kultúra by mohla čiastočne vysvetliť, prečo sa stratégia ľudí mení v závislosti od ich vlastnej finančnej situácie. Nemusí ísť o evolučný inštinkt, môže to byť dôsledok ich kultúry. Navyše aj skúsenosti z detstva, či vzťah s rodičmi môžu byť veľmi dôležité pri hľadaní partnera.

Lu

Prečítajte si tiež: Je to láska alebo chtíč?

Voľne preložené z http://www.livescience.com/54447-how-money-influences-your-dating-life.html

Facebook komentár
Lu Ladecká

Lu Ladecká

Som lojálna voči veciam, ktoré mám rada. Predtým než si ich obľúbim, podrobím ich dôkladnému prieskumu. Mám svoj štýl a ísť do hĺbky je jeho dôležitou súčasťou.

Dostávajte každý týždeň do schránky naše články
Nikdy nedáme váš mail niekomu inému.