,,Ak sa slniečko škaredí na Škaredú stredu, bude sa mračiť aj na žitá.“
,,Aká Škaredá streda – taká jar, aký Zelený štvrtok – také leto, aký Veľký piatok – taká jeseň a aká Biela sobota – taká zima.“
Veľký, Tichý, či Svätý týždeň už začal a v jeho strede je deň, ktorému sa hovorí Škaredá streda. Niektorí si zamieňajú Škaredú stredu, za tú, ktorá je na začiatku 40–dňového pôstu, Popolcovú stredu. Hlavne staršia generácia tvrdí, že ,,pravá“ Škaredá streda je tá pred Veľkou nocou, pred Zeleným štvrtkom.
Tradícia Škaredej stredy vznikla ešte pred stáročiami
Judáš Iškariotský v tento deň škaredo zazeral tzv. sa ,, škaredil “ na Ježiša Krista, a potom ho zradil za tridsať strieborných židovskej veľrade. Z toho ostala jedna povera. Podľa nej by si ľudia na Škaredú stredu mali dávať veľký pozor, aby na nikoho ,,škaredo“ nezazerali a nemračili sa. Mohli by si tak spôsobiť, že im mračenie ostane po všetky stredy v roku. Škaredá streda sa nazýva tiež Čierna či Sadzová, údajne preto, lebo gazdinky mali poslednú šancu vyupratovať domácnosť a mohli sa povymetať komíny.
Škaredej strede predchádza ,,Modrý pondelok“ a ,,Sivý utorok“.
,,Modrý pondelok“ je posledný pondelok pred Veľkou nocou a druhý deň Pašiového, Svätého týždňa. Názov sa odvodzuje od farby tmavobelasého rúcha, s ktorým sa v minulosti zakrývali oltáre. ,,Šedý či Sivý utorok, nazývaný aj Žltý“. Žltý má názov podľa farby slnka, dlho očakávaného po dlhej zime. No hovorí sa mu aj Sivý či Šedý utorok. To preto, že svojou šedosťou (obyčajnosťou), zaostáva za inými dňami Svätého, Pašiového týždňa.
Škaredá streda, je deň plný príprav na veľkonočné sviatky. Žienky v domácnostiach robia jarné upratovanie, pripravujú si obľúbené chutné recepty a premýšľajú, na čo ešte nesmú zabudnúť.
Typickým veľkonočným symbolom je baránok. Ak sa rozhodnete, že tento rok si ho upečiete už aj vy, prinášam vám recept osvedčený v našej rodine. 🙂
Suroviny: 6 vajec, 30 dkg cukru, 20 dkg masla, 10 dkg mletých orieškov, 5 dkg strúhanej čokolády, 30 dkg polohrubej múky, 1 šľahačka, 1 prášok do pečiva
Postup:
Žĺtky, maslo a cukor spolu vymiešame a pridáme do misky k zostávajúcim ingredienciám. Zo 6 bielkov ušľaháme sneh, ktorý potom pomaly zapracujeme do cesta. Formu na baránka, prípadne zajačika, vymastíme, vysypeme múkou a nalejeme do nej cesto.
Pečieme v predhriatej rúre asi na 150° C.
Inak cesto, ktoré nám ostane, môžeme dať do formičiek na muffinky a upiecť ich spolu s baránkom. Vrch potom potrieme takým krémom, ktorý máme radi. Alebo len posypeme cukrom. Na ozdobu môžeme použiť hrozienka a klinčeky (na oči a ňufáčik).
Vaša Iwka