Z náruče ministra do väzenia

Bola jednou z nás, žena, ktorej príbeh poznáme. Prvá časť príbehu V náruči ministra propagandy zachytáva Lídu Baarovú, životom ťažko skúšanú ženu, ako ženu, ktorá je na vrchole svojej slávy, no či je v tom čase aj šťastnou, sa môžeme len domnievať. Časť, ktorú práve čítate, je časťou jej života, ktorý bol poznačený vzťahom s mužom, ktorý stvoril pre svojho vodcu titul Führer, zabil svojich šesť detí, manželku aj seba a do dejín vstúpil ako vojnový zločinec.

Lída Baarová má môj veľký obdiv za svoju silu a vieru v dobrý život. Ako sama povedala, svoju „pošetilost“, kedy sa slávou opitá zaplietla do dejín, si odpykala. „Možno som mu dala niečo, čo nenachádzal v moci, v sláve a prepychu svojho dospelého života,“ zhodnotila sama svoj osudový vzťah.

Po ukončení mileneckého vzťahu, na príkaz Führera, prichádza trpké vytriezvenie. Lída vie, že všetko končí, že ju majú v hrsti, a vracia sa späť do svojej rodnej vlasti, do Československa, kde pokračuje v tom, čomu zasvätila svoj život – v herectve. Lída je krásnou ženou so štýlom, a preto sa nemôžeme čudovať, že po jej návrate začínajú o ňu prejavovať obvyklý záujem „rôzni nemeckí páni“. Ona je však po fiasku v Berlíne opatrná a záujmami zo strany mužov sa príliš nezaoberá.

Po nejakom čase však Líde zakážu herectvo aj v Československu. Ako silná žena sa i po tomto páde opäť zdvíha a odchádza do Talianska, kde využije svoj talent na jazyky a presadí sa vo filme.

„Lída, choď a keď padneš, tak sa zdvihni a choď ďalej,“ so slzami v očiach hovorí o tom, ako pri každom svojom páde myslí na slová svojho otca.

Politická situácia v Taliansku opäť prinúti Lídu na návrat do Československa, kde sa jej prácou v továrni stane lepenie nákupných tašiek. V tom čase jej príde list, anonym, a na ňom je nakreslená šibenica, dôvod pre útek do Mníchova. Píše sa rok 1945 a tu sa dozvedá o tragickom konci svojho milenca, ministra propagandy nacistického Nemecka, Josepha Goebbelsa, aj jeho rodiny. V Mníchove strávi len pár dní, kým ju nenájdu Američania, ktorí ju po vypočutí vydávajú naspäť do Československa, kde je následne uväznená za údajnú kolaboráciu. Počas 16-tich mesiacov väznenia Lída zakúsi mnoho zlého, hladná jedáva konzervy, milodary od jedného bachara, ktoré Američania nechceli dávať jesť ani psom. Pracuje v práčovni medzi zlodejmi a sama je osudom prinútená kradnúť, aby prežila. O jej ďalšom osude napokon rozhoduje ľudový súd. Po takmer roku a pol vo väzení jej na Štedrý deň oznamujú, že je voľná. No nečaká ju žiadna sláva, len zlomený otec. Matka zomrela a sestra spáchala samovraždu. Stretnutie otca a dcéry sa nesie v tichu myšlienok, držiac sa za ruky idú domov. S otcom sa vracia do tej vily, na ktorú si predčasom v Nemecku sama zarobila. Tu ju navštevuje Ján Kopecký, ktorý svojou znalosťou žien Lídu dobýva a ona sa stáva jeho ženou. Minulosť ju však neustále prenasleduje, a preto jej manžel po svadbe prichádza o prácu. Lídin otec predáva drahý norkový kožuch, peniaze odovzdáva jej manželovi, aby prevádzačovi mohli zaplatiť 100.000 korún, a spolu utekajú z republiky. Útočisko po strastiplnej ceste nachádzajú v Rakúsku. Bez peňazí na ulici predávajú hodinky, aby mali každý deň aspoň na chlieb.

Manžel Lídy Baarovej odchádza do Argentíny a opustená Lída je na dne a musí vyhľadať lekársku pomoc. S lekárom, ktorý ju prijme do svojho sanatória a bezplatne ju lieči, sa do seba zamilujú. „To bolo veľké šťastie v mojom živote, stala som sa z chudáka niekým iným, začala som veriť v život,“ hovorí o sebe. Začína opäť točiť filmy v Taliansku a znovu sa vydáva za svoju lásku. Keď jej manžel umiera aj samotná Lída sa zmieruje so starobou, prestáva si farbiť vlasy.

„Myslíte si, že niektorá z Vašich rolí bola tak dramatická, ako Váš vlastný život?“ pýta vo filme Zkáza krásou režisérka Třeštíková.

Lída Baarová, žena, ktorá sa pobila so životom, ktorá si svoju „pošetilost“ odpykala, sediaca v kresle s cigaretou v ruke zamyslene odpovedá: „Nie.“

Je zlomená, opustená, opäť prežila cez rozprávanie svoj príbeh a na konci sama hovorí o tom, že jej dni už nič neprinášajú, nemá žiadne prianie, že je stará, a že by sa chcela len tak stratiť.

Naše rozhodnutia, činy, skutky, tvoria mozaiku nielen nášho životného príbehu, ktorý každý z nás musí následne žiť…

Lída Baarová sa stratila v úctyhodnom veku 86 rokov.

Prvú časť príbehu si môžete prečítať tu: V náruči ministra propagandy

Vaša, tiež so štýlom, Katarína

 

 

 

 

 

 

Facebook komentár
Katarína Mikle

Katarína Mikle

redaktor

Som zakladateľka komunity Ženy so štýlom. Verím, že ženy majú obrovskú silu a potenciál. A ak sa spojíme, vytvoríme osobné a pracovné priateľstvá, dokážeme zmeniť spoločnosť.