Nemala šťastie ani v láske, ani v panovaní, Mária Stuartová I.

Mária Stuartová I.sa stala už ako deväťmesačná škótskou kráľovnou.
Nemala šťastie ani v láske, ani v panovaní.
Svoju popravu chcela verejnú, aby ľud vedel, že je až do konca oddanou katolíčkou
Dokonca si pripravila posledné priania…

Mária Stuartová prišla na svet 8.decembra 1542 v Škótsku. Narodila sa v rodine škótskeho kráľa Jakuba V. Stuarta a jeho druhej manželky Márie de Guise ako tretie, najmladšie dieťa.

Škótskou kráľovnou sa stala už ako deväťmesačná, vďaka čomu sa stala veľmi žiadanou budúcou nevestou 

Anglický kráľ Henrich VIII. požiadal o jej ruku pre svojho syna Eduarda. Ale Škóti to odmietli, pretože spojenie Škótska a Anglicka pod anglickou nadvládou odmietali. Mária mala navyše dedičný nárok na anglický trón, keďže bola pravnučkou Henricha VII.. Bola v práve stať sa anglickou kráľovnou hneď za Eduardom.
Jej matka sa zas snažila o spojenectvo s Francúzskom. A preto sa dohodla s francúzskym kráľom Henrichom II. na zasnúbení dcéry s jeho synom Františkom II.

Ani nie šesťročnú Máriu poslala do Francúzska

Tu vyrastala spolu s deťmi kráľa Henricha II., aby získala vzdelanie, učila sa jazyky, dostávala hodiny kreslenia, spevu a tanca, ktorý milovala. V roku 1558 sa vydala za mladého Františka, ktorý sa rok po otcovej smrti stal francúzskym kráľom. Krátko na to bola korunovaná za francúzsku kráľovnú.

O dva roky len 17-ročný František zomrel. Od detstva bol neduživý a z Márie sa tak stala mladučká kráľovná vdova. A hoci smútila za svojím manželom, ktorý bol pre ňu skôr priateľom ako manželom, musela sa rozhodnúť, či zostane vo Francúzsku a bude naďalej len kráľovnou-vdovou, alebo sa vráti do Škótska a zasadne na svoj vlastný trón. Rozhodla sa pre návrat do Škótska, kde sa stala, už ako dospelá, škótskou kráľovnou.

V tom čase nastúpila na anglický trón jej príbuzná, Alžbeta Tudorová. Bola predstaviteľkou anglikánskej cirkvi a katolícka Európa ju neuznávala. Katolícka Mária sa hlásila k nároku na anglický trón. Spor o dedičné právo sa ťahalo celým Máriiným životom.

O niečo neskôr sa Mária zamilovala do vzdialeného príbuzného Henryho Stewarta, lorda Darnelya a vydala sa za neho.

Manželstvo ale nebolo šťastné

Máriin muž bol síce krásny, no nezodpovedný a nechcel byť len kráľovniným manželom, ale vládnucim panovníkom. Narodil sa im syn Jakub VI., neskorší anglický kráľ. Ich láska sa rozplynula a manžel z pomsty podnietil vzburu proti Márii. Následne bol zavraždený.

Krátko po jeho smrti sa Mária vydala opäť za Jamesa Hepburna, čím pobúrila ešte viac ľudí proti sebe. Hlavne protestantských lordov. Tí ju uväznili na zámku LochLeven, kde ju prinútili podpísať, že sa vzdáva trónu a že dáva súhlas na korunováciu syna Jakuba. A tiež, že určuje za regenta svojho brata. Márii sa podarilo z väzenia utiecť až do Anglicka a dúfala, že tam nájde pochopenie.

Ostala kráľovnou bez trónu

V Anglicku požiadala o stretnutie s kráľovnou Alžbetou I., no tá ju nepozvala ani k dvoru. Naopak, Alžbeta ju dala uväzniť striedavo na rôznych hradoch a držala ju v zlatej klietke. Mária odtiaľ písala prosebné listy o oslobodenie do katolíckych zemí, ale žiadna pomoc neprišla. Vo väzení strávila posledných devätnásť rokov svojho života. Ako katolíčka dávala nádej katolíkom v Anglicku, snažiacim sa zavraždiť Alžbetu.

Máriu obvinili a odsúdili na trest smrti

Kráľovná Alžbeta mala ešte podpísať rozsudok smrti. Obávala sa toho, lebo vedela, že poprava kráľovskej hlavy je nebezpečná. Panovník bol totiž nedotknuteľný. Nakoniec však rozsudok podpísala a aj vďaka tomu boli neskôr popravení Karol I., Ľudovít XVI. a jeho manželka Mária Antoinetta. Jej moc sa tým ešte upevnila. Keď bol vynesený rozsudok, Mária napísala Alžbete list.

Boli to jej posledné priania

Túžila byť pochovaná vo Francúzsku, vedľa svojej matky a chcela zaopatriť aj svoje služobníctvo. Priala si byť popravená na verejnosti, pred svojim služobníctvom, aby jej nepriatelia nemohli tvrdiť, že pred smrťou konvertovala.

Nakoniec bola pochovaná v Katedrále Peterborough, ale v roku 1612 dal jej syn Jakub jej telo exhumovať a umiestniť do krypty Kaplnky Henricha VII. vo Westminster Abbey.

Alžbeta a Mária sa vraj nikdy nevideli. Ale podľa niektorých povier sa údajne stretli a Mária do očí Alžbetu nazvala „bastardom“ a naopak Alžbeta Máriu „vrahyňou“… no nie je to historicky doložené. Škótska a francúzska kráľovná Mária Stuartová nemala šťastie ani v láske, ani v panovaní.
Bola sťatá v roku 1587, hovorí sa, že dokonca až tretím úderom sekery.
Mária Stuartová je už od 16. storočia zobrazovaná ako katolícka mučenica.

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Z chudobnej kurtizány cisárovná, ktorá bojovala za práva žien

 

Zdroj:/http://www.magistra-historia.sk/rivalky-az-na-smrt-alzbeta-i-a-maria-stuartova/
http://www.hrdelnipravo.cz/popravy/kdyz-se-mistr-kat-utne.html

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.