Ostrov dlhovekosti – IKARIA

Grécky ostrov Ikaria patrí k piatim miestam na svete, kde sa ľudia dožívajú vysokého veku. Tento malebný, farebný a hornatý ostrov neďaleko Turecka je ďaleko od ruchu veľkomesta. Každý tretí človek sa tu dožíva stovky. V čom spočíva tajomstvo dlhovekosti?

Modré zóny

Americký reportér Dan Buettner chodieval po svete a zisťoval, na akých miestach sa žije najdlhšie a čo je tým dôvodom. Vytvoril tzv. modré zóny, do ktorých okrem Ikarie zaradil aj japonský ostrov Okinavu, Nuoro na Sardínii, Nicoyu v Kostarike a kalifornskú Loma Linde. 

Na ostrov Ikaria prišiel v 70.tych rokoch muž, ktorému diagnostikovali rakovinu. Lekári tvrdili, že mu ostáva šesť mesiacov, a tak sa rozhodol s manželkou presťahovať sa z Ameriky do svojho rodného kraja a dožiť plnohodnotne svoj zvyšok života. Dnes má 102 rokov a bez akýchkoľvek liekov a chemoterapie vyhral boj nad rakovinou pľúc. Na otázku, ako je to možné, odpovedal: „Na Ikarii som sa navrátil k práci v záhrade a vo viniciach po mojich starých rodičoch. Každý večer som odišiel za svojimi starými priateľmi z detstva, hral som s nimi spoločenské hry a pil riedené domáce víno. Smrť som čakal, no nechodila.“

Modré zóny sú oblasti, v ktorých sa obyvatelia dožívajú vyššieho veku ako je priemer populácie. Nájdeme v nich recept na dlhý a pokojný život. 

Výskumník a objavovateľ Dan Buettner spolupracuje s magazínom National Geographic a zisťuje dôvody kvalitnejšieho a dlhšieho života ľudí. Podľa štúdie Univerzity v Aténach sa ikarskí obyvatelia dožívajú o desať rokov viac ako priemerní západní Európania. Tí sa dožívajú zhruba do 80 rokov.

Tajomstvo vyššieho veku

Ľudia na tomto ostrove žijú skrátka zdravo a šťastne. Sami si pestujú plodiny, ktoré potom konzumujú. Netaja sa ani tým, že si cez obed dajú pohár domáceho vína, oddýchnu si a potom pracujú ďalej. Z desaťtisíc obyvateľov je už samozrejmosťou, že tu žije množstvo 90 a viacročných. 

Dan Buettner uvádza: „Nezáleží na tom, kde ľudia žijú, toto sú potraviny, ktoré tvoria základ „diéty“ dlhovekosti: strukoviny, zelenina, obilniny a orechy. Treba ich vedieť pripraviť, aby chutili dobre a optimalizovať ich pre svoje zdravie.“

Je jedno, koľko majú rokov, manuálna práca je pre nich úplne normálna a vďaka tomu majú svaly, zdravšie srdce a na ďaleko sa vyhýbajú demencii, infarktu či depresiám. Za ich zdravý životný štýl stojí aj časté stretávanie sa s rodinou a priateľmi, spoločné posedenia, obedy, ale aj smiech a zábava. 

Ostrovania majú rovnaké problémy ako iní ľudia na svete, no choroby ako rakovina alebo kardiovaskulárne choroby sa im dosť dlho vyhýbajú. Na udržanie zdravého tela prispieva aj domáce víno, ktoré pijú so susedmi, rodinou a priateľmi a ich osobitý životný štýl. Mnohí z nich sú obyčajní farmári, pestovatelia či rybári. Jedia diétne stredomorské jedlá, ryby, veľa ovocia a zeleniny a často používajú olivový olej. Nepoznajú domáce moderné výdobytky, všetko si robia sami. Cukor, biela múka či mäso sa v ich jedálničku nájde len zriedkavo. Počas dňa si doprajú spánok a večer sa už tešia na stretnutia s priateľmi. 

Vzhľadom na ich terén, je cesta autom častokrát nemožná. Preto chodia často pešo alebo na bicykli a udržiavajú sa tak vo fyzickej i psychickej kondícii. A hoci je na ostrove 40 percentná nezamestnanosť, sú to sebestační ľudia, ktorí majú stále domáce jedlo na stole a radosť na duši. Ľudia tu vychádzajú zo života svojich predkov a snažia sa svoje návyky a tradície posúvať ďalším generáciám. 

autor: ivana

Zdroje: 
https://svet.sme.sk/c/6658750/greci-z-ostrova-ikaria-ziju-o-desat-rokov-dlhsie.html,https://zahradkar.pluska.sk/novinky/ostrov-dlhovekosti-ludia-tu-zabudli-umierat-lebo-jedia-toto,
dokument Live to 100: Secret of the Blue Zones, Netflix
Foto: Freepik

Facebook komentár
Ivana Kinčeková

Ivana Kinčeková

Ženy sa odjakživa inšpirovali výnimočnými a silnými ženami. Nech je to tak stále. Mňa osobne to posúva vpred a vedie k aktívnemu a tvorivému životu. Byť silnou znamená vyrovnať sa so všetkými nedostatkami a poznať svoju hodnotu.