Sú ľudia, u ktorých takéto miesta vzbudzujú strach, iní ich vyslovene vyhľadávajú. Na Slovensku máme veľa jedinečných skvostov. Okrem prírodných a kultúrnych bohatstiev na povrchu, sú i také, čo sú ukryté pod zemou, sú to jaskyne. Čo to vlastne je jaskyňa?
Je to podzemná dutina, ktorá sa vytvorila prírodnými procesmi a je prístupná pre človeka. Ľudí záhadné miesta odjakživa fascinovali. Naša krajina sa môže pýšiť množstvom jaskýň a zaujímavosťou je, že máme i také, aké nie sú v celej Európe (Ochtinská jaskyňa). Jaskyne majú pre nás veľký zdravotný význam. Prostredie v nich sa prakticky nedá nahradiť žiadnym umelým spôsobom. Je sterilné, bez alergénov, s nízkym obsahom baktérií a prachových častíc vo vzduchu. Vzduch v jaskyni lieči alergie, dýchacie problémy, astmu a mnohé iné. Speleoterapia je liečebná metóda, ktorá využíva vlastnosti jaskýň a najmä aerosólu podzemného prostredia. Dýchanie v jaskynnom prostredí zlepšuje funkčnú kapacitu pľúc a je vhodné pre všetky vekové skupiny.
,,Slonie uši, či Zajačie uši?“
Na západnom Slovensku je jediná sprístupnená jaskyňa. Je ňou jaskyňa DRINY.
Nachádza sa v Smolenickom krase v Malých Karpatoch. Záhadnú dieru objavili už v 19.storočí. Kedysi sa hovorilo, že do podzemnej diery občas vliezol pes, ktorý naháňal zver a viac z nej nevyšiel. Alebo si tam robili brlohy zvieratá. Až začiatkom minulého storočia skupinka smolenických nadšencov začala robiť prieskum v Smolenickom krase. O pár rokov neskôr sa do nej podarilo preniknúť. Jej interiér pozostáva z úzkych puklinovitých chodieb a krásnej kvapľovej výzdoby. Dĺžka prehliadkovej trasy je asi pol kilometra. A bude Vám tu aj celkom chladno. Teplota vzduchu je od 7,1 – 7,8° C, vlhkosť takmer 100%. Uvidíte ,,Slonie uši“, ktoré sú slovenským unikátom, alebo ,,Zajačie uši“, stalagmitový lesík a veľa iných zaujímavostí, ktorým sa potešia najmä deti.
Možno vás zaujmú netopiere, ktoré budú poletovať nad vašimi hlavami.
Po návšteve budete mať príjemný pocit, že ste pre seba vykonali niečo užitočné, zdraviu prospešné. A keď vám bude stále málo, môžete navštíviť miestnu prírodu a okolie romantického zámku v Smoleniciach. Prežijete deň v prírode bohatý na zážitky. Poznáte všetky naše jaskyne? Na Slovensku sa nachádza 16 sprístupnených jaskýň. Mnohé z nich sú národné prírodné pamiatky a niektoré sú zapísané do svetového prírodného dedičstva UNESCO. Správa slovenských jaskýň (SSJ) zabezpečuje ochranu a prevádzku 12-tich jaskýň.
Pre zaujímavosť uvádzam ich zoznam:
- Jaskyňa Driny – Malé Karpaty
- Harmanecká jaskyňa – Nízke Tatry
- Demänovská jaskyňa Slobody – Nízke Tatry
- Bystrianska jaskyňa – Nízke Tatry
- Demänovská ľadová jaskyňa – Nízke Tatry
- Važecká jaskyňa – Vysoké Tatry
- Belianska jaskyňa – Vysoké Tatry
- Ochtinská aragonitová jaskyňa – Slovenské Rudohorie
- Dobšinská ľadová jaskyňa – Slovenské Rudohorie
- Jaskyňa Domica – Slovenský Kras
- Gombasecká jaskyňa – Slovenský Kras
- Jasovská jaskyňa – Slovenské Rudohorie
Ešte zopár zaujímavostí o našich jaskyniach:
Najrozsiahlejší systém je systém Demänovských jaskýň, dlhý vyše 35 km.
Najhlbšie sú Hipmanove jaskyne v Nízkych Tatrách (495m).
Najväčší pravý jaskynný živočích sa u nás našiel v Gombaseckej jaskyni. (dĺžka tela 26 mm, počet párov nôh 147)
Najmenší pravý jaskynný živočích bol objavený v roku 2013 v štyroch jaskyniach Nízkych Tatier, vrátane Demänovského jaskynného systému. (veľkosť tela iba 0,38-0,55 mm)
Ozaj, vedeli ste, že: počas jednej návštevy jaskyne získa ľudské telo do organizmu toľko látok, koľko je v jednej kalciovej injekcii?
Vaša Iwka
Zdroje:/http://www.smolenice.com/html/driny.htm
http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/8-driny