Jacqueline Kennedyová-Onassisová, ktorej korene siahajú až k Napoleonovi.
Najslávnejšia prvá dáma Ameriky. Jedna z najväčších osobností 20. storočia, matka, a tiež módna ikona, žena ktorá priniesla do Bieleho domu mladosť a pôvab.
Dva roky bola prvou dámou Ameriky, manželkou prezidenta Kennedyho, neskôr gréckeho multimilionára Onassisa.
Jacqueline prezývaná ,,Jackie“ bola pre Američanov sväticou a ikonou.
Od 12. septembra 1953 do 22. novembra 1963 bola manželkou Johna Fitzgeralda Kennedyho, na ktorého bol spáchaný atentát.
Jacqueline Lee Bouvierová sa narodila 28. júla 1929 do nesmierne bohatej a intelektuálnej rodiny v New Yorku, ktorej korene siahajú až k Napoleonovi Bonapartovi. Otec John pracoval ako obchodník na Wall Street, matka bola v domácnosti. Narodila sa im ešte mladšia dcéra Caroline. Život v prepychu ale nezaručil domáce šťastie, a keď mala Jacqueline jedenásť rokov, rodičia sa rozviedli. Dcéram ale poskytli to najkvalitnejšie vzdelanie a hmotné zabezpečenie. Jackie už od mladosti hovorila plynulo po francúzsky, taliansky, španielsky a poľsky. Študovala na parížskej Sorbonne a vynikala v jazde na koni, za čo dostala množstvo ocenení.
Začiatkom 50. rokov ako mladá fotoreportérka denníka Washington Times na jednom z večierkov spoznala charizmatického, o 12 rokov staršieho Johna Fitzgeralda Kennedyho. John ako známy politik bol ňou očarený. V krásnej a múdrej dievčine už vtedy videl dokonalú prvú dámu USA.
Jackie sa ale muž s povesťou playboya príliš nepáčil. No časom mu podľahla. Ani po rozprávkovej svadbe v roku 1953, ktorú požehnal pápež, a na ktorej bolo okolo 2000 ľudí, sa John nezmenil. Venoval sa naďalej svojim erotickým dobrodružstvám. Rovnako ako aj jeho otec, vyznával názor, že manželka musí svojho muža bezmedzne podporovať, rešpektovať a tolerovať.
Ako najmladšia prvá dáma však priniesla do Bieleho domu šarm, neformálnosť, mnoho intelektuálov a umelcov. V 60. rokoch sa podľa nej obliekali nielen Američanky, ale aj módny svet.
A napriek milostným aféram svojho manžela príkladne hrala úlohu manželky z rozprávkového páru o ,,Johnovi a Jackie“.
Americká módna ikona po tom, čo v roku 1961 navštívila s manželom Paríž, sa stala aj svetovou. Písali o nej všetky západné módne magazíny, a dokonca aj tie za železnou oponou.
Manželský život s neverníkom ale nebol jednoduchý. Keď konečne v roku 1956 otehotnela, nedonosená dcérka Arabella neprežila pôrod. O rok neskôr sa narodila zdravá Caroline. V roku 1960 prišiel na svet syn John junior. A v auguste 1963 Jackie porodila syna Patricka, ktorý po dvoch dňoch zomrel. Tragédia ju na chvíľu opäť zblížila s manželom. Dokonca súhlasila, že ho bude sprevádzať na novembrovej ceste po juhozápade krajiny.
V Dallase sa uskutočnil známy atentát, ktorému jej muž podľahol.
Vtedy sa Jackie stala národnou hrdinkou. Všetci oceňovali jej duchaprítomnosť, keď pri útoku ostreľovača chránila manžela vlastným telom. Dokonca odmietala vyzliecť si šaty pokropené krvou manžela. Po jeho smrti sa odsťahovala do New Yorku, kde svoje deti držala stranou a starostlivo sa starala o manželov odkaz.
Ako Jackie hovorila: ,,Politika bola mojím nepriateľom. Brala mi Johna.“
Päť rokov po smrti svojho manžela sa vydala za gréckeho miliardára Onassisa a po jeho smrti sa vrátila do Ameriky a pracovala ako editorka vo vydavateľstve.
Neskôr sa po jej boku objavil belgický diamantový magnát Maurice Tempelsman, s ktorým sa vraj zosobášila tajne, bez farára a pri sviečkach. Bola s ním až do svojej smrti.
V januári 1994 jej lekári diagnostikovali rakovinu lymfatických žliaz, na ktorú o pár mesiacov zomrela. Mala súkromný pohreb, ale aj napriek tomu sa vysielal do celého sveta. Na národnom cintoríne v Arlingtone ostane pochovaná ako najslávnejšia prvá dáma Ameriky vedľa svojho manžela JF Kennedyho.
V rokoch 1961 až 1963 ako prvá dáma Spojených štátov vošla do dejín pre svoj štýl a eleganciu.
Vaša Iwka
Zdroj:/http://encyklopedia.sme.sk/c/1500487/kennedyova-onassisova-jackie.html