Božie narodenie sa ľudovo nazýva Boží hod a oslavuje sa 25. decembra na I. sviatok vianočný.
Keď na narodenie Krista pršať začne,
za štyri týždne počasie bude mračné.
Božie narodenie 25.december, je dňom narodenia Krista a tradične patrí k najväčším vianočným sviatkom. V tento deň sa v minulosti nepracovalo a malo sa len rozjímať.
V domácnostiach sa mohli vykonávať iba drobné práce, lebo inak by to znamenalo nešťastie.
Tiež sa nechodilo po návštevách, a keď už niekto aj prišiel, mal priniesť koledu, šťastné a veselé sviatky, narodenie Pána.
Podľa starodávneho zvyku sa v každom dome v tento deň už skoro ráno založil oheň. Ohňu sa pripisovala mimoriadne ochranná moc.
Všetci rodinní príslušníci sa na Božie narodenie, Boží hod zdržiavali doma.
Vinšovať chodievali len malí chlapci, aj to ešte zavčasu ráno, pred malou omšou. Keby prišla do domu ako prvá žena, znamenalo by to vraj nešťastie.
Ak prišli nejakí koledníci, zvykli hovoriť:
,,Vinšujem, vinšujem šťastie, na zdravie, na toto Božie narodenie, ten starý rok prežiť, nového sa dožiť, hojnejšieho, pokojnejšieho.”
Menší chlapci zasa vinšovali:
,,Ja som malý žiačik, spievam ako vtáčik. Vtáčiky spievajú, Ježiška vítajú, a ja jeho vítam, peniažťok si pýtam, peniažťok mi dajte, zbohom ostávajte. Vinšujem vám tieto slávne sviatky – Krista Pána narodenie, aby vám dal Pán Boh zdravie, šťastie a božské požehnanie a po smrti kráľovstvo nebeské.
Dnes je všetko trochu inak. Náboženský význam Božieho hodu sa pomaly vytráca. Predtým sa nechodilo po návštevách, a ak niekto prišiel, tak mal priniesť koledu a popriať šťastné a veselé sviatky.
V dnešnej modernej dobe sa to líši, pretože zatiaľ, čo Štedrý večer sa oslavuje v kruhu najbližšej rodiny, 25. december – Boží hod, už začíname navštevovať príbuzných a priateľov. Je to preto, že v každodennom zhone je stále ťažšie urobiť si na blízkych čas.
A ako je to 25. decembra inde vo svete?
V niektorých krajinách si ráno na Božie narodenie ešte len rozbaľujú darčeky. Je tak v mnohých krajinách, najmä západnej Európy a USA. V USA sa dokonca oslava Vianoc sústredí iba do tohto dňa.
Zaujímavý zvyk majú v tento deň Fíni, ktorí si ešte len na Boží hod stavajú vianočný betlehem, alebo jasličky. V tento deň sú pre nich tiež typické rôzne náboženské divadelné predstavenia, ktoré majú za cieľ priblížiť príbeh o Ježišovom narodení.
A čo tradičné chystajú na tento deň naše slovenské žienky v kuchyni?
Na Božie narodenie je tradičným pokrmom pečená hus. Hus sa môže nahradiť aj inými operencami, ako je kačica alebo morka.
Ako prílohy sa k pečenej kačici hodia žemľové či zemiakové knedle a biela alebo červená kapusta. Vhodnou náhradou môžu byť aj varené zemiaky a rôzne druhy zeleninových šalátov.
Na Božie narodenie patrí k tradičným zvykom tiež rodinná prechádzka. Napríklad návšteva jasličiek do niektorého z kostolov.
Vaša Iwka
Prečítajte si tiež: TOP 10 najkrajších vianočných piesní
Zdroj:/http://slovenske-zvyky.webnode.sk/kalendar-akcii/zima/bozie-narodenie/