V živote cisára bolo síce veľa žien. Ale tých, čo skutočne miloval, bolo málo.
Jednou z jeho osudových lások bola Maria Walewska
Maria, ktorá dala svoju česť za lásku. Keď sa prvýkrát Maria Walewska stretla s Napoleonom, zapísala si do denníčka:
Napoleon Bonaparte podvihol svoj klobúk, naklonil sa smerom ku mne a niečo mi povedal, avšak ja som bola priveľmi rozrušená, aby som zachytila, čo povedal. Bola som akoby v nejakom tranze… Neviem, ako som to mohla urobiť, kde som našla tú silu vyjadriť moje myšlienky slovami.
Povedala som:
,,Buďte tisíckrát vítaný v našej krajine. Nič nedokáže vyjadriť silný a nekonečný obdiv k vám a radosť, že vás vidíme vkročiť do krajiny našich otcov, ktorá očakáva, že ju zachránite”.
Všimla som si, že Napoleon sa na mňa pozeral veľmi pozorne. Potom vzal kyticu, ktorá bola v koči a podal mi ju so slovami:
,,Uchovajte tieto krásne kvety ako prísľub mojej dobrej vôle. Dúfam, že sa opäť uvidíme vo Varšave a potom prijmem vďaku z vašich krásnych pier”.
Stála som tam nehybne a pozerala sa na koč miznúci v diaľke, kyticu som držala v rukách oproti môjmu srdcu. Moja myseľ sa naplnila tisícami myšlienok. Bol to sen? Videla a hovorila som s Napoleonom, mocným mužom, ktorý mi dal tieto kvety, ktoré pre mňa znamenajú viac ako všetky bohatstvá sveta?“
Krásna Marie Walewska, rodená Laczynska sa narodila vo Varšave 7. decembra 1786, síce do šľachtickej, ale chudobnej rodiny. Bola najstaršia zo šiestich detí. Keď jej otec zomrel, očakávalo sa, že sa svojím vydajom zabezpečí rodinu.
Ako veľmi mladučké dievča ju vydali za takmer o päťdesiat rokov staršieho grófa Athenasiusa Walewskeho.
Necelé dva roky po jej svadbe, v roku 1806, vstúpili Napoleonove vojská do Poľska. Napoleon bol v Poľsku okázalo vítaný. Poliaci si od neho sľubovali obnovenie samostatného Poľska. Vtedy bol na kráľovskom zámku usporiadaný bál na jeho počesť. Tu sa opäť stretol s mladučkou pôvabnou Mariou, manželkou takmer 70 ročného grófa.
Vraj keď Napoleon vkročil do sály a zbadal ju, napriek tomu, že nepatril medzi žiadnych tanečníkov, vyzval ju do tanca. Cisár nedokázal odolať túžbe po žene, ktorá vzbudila jeho vášeň. Nebolo ľahké Mariu získať. Bola iná ako predošlé milenky. Písal jej zaľúbené listy, posielal dary, no všetko bolo márne. Bola vydatá a mala svoje zásady.
No napokon neodolala a stala sa jeho milenkou
A hoci to tak cítila od začiatku, podľahla až na nátlak poľskej šľachty, ktorá bola v nádeji, že presvedčí cisára, aby bolo Poľsko nezávislé. Ale tiež na nátlak svojho staručkého manžela.
Maria sa do Napoleona zamilovala. Ich vzťah bol vášnivý a cestovala s ním všade. Najkrásnejšie chvíle spolu zažili na zámku Finckenstein.
Keď zistila, že čaká dieťa, Napoleonova radosť bola obrovská. Vrátila sa do Poľska a v máji 1810 porodila syna Alexandra. Jej tolerantný manžel, gróf Walewski ho krátko pred smrťou uznal za svojho, na prianie cisára. Vtedy už vedela, že si ju Napoleon za ženu nezoberie.
O Mariu a syna sa však do budúcnosti postaral. A aj keď s ňou prerušil styky, milovala ho naďalej a on ju tiež.
Neskôr, keď bol vo vyhnanstve na Elbe, tak ho navštívila aj so synom a istý čas tam zotrvala.
Po smrti svojho manžela sa Mária Walewska ešte raz vydala, ale zomrela predčasne, v roku 1817, ako tridsaťjeden ročná. Napoleon o štyri roky neskôr. Vo svojom srdci ju miloval až do smrti.
A ich syn? Ten sa stal ministrom zahraničia vo vláde Napoleonovho synovca, Napoleona III. Svojimi koreňmi bol ich syn Poliak, srdcom však Francúz.
Vaša Iwka
Prečítajte si tiež: Z chudobnej kurtizány cisárovná, ktorá bojovala za práva žien
https://sk.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1ria_Walewska