Pár tipov pre rodičov tínedžerov
Váš utáraný syn naraz odpovedá na vaše otázky strohým áno – nie. Vaša rozkošná dcéra s vami naraz nechce ísť do obchodu. Nie sú to náhodou tínedžeri? Nezúfajte. Je prirodzené a dôležité pre deti v tomto veku oddeliť sa od rodičov. Táto emocionálna separácia im dovoľuje stať sa plnohodnotnými dospelými.
Toto musia byť tie najťažšie roky pre každého rodiča. Tu je pár tipov, ako si s tým všetkým poradiť:
1. Dajte deťom viac slobody
Doprajte im možnosť vybudovať si vlastnú identitu. Tým, že im umožníte viac nezávislosti, im pomôžete postupne nájsť vlastné miesto vo svete. No na druhej strane, ak vidíte, že vyhľadávajú nevhodnú spoločnosť, nemajte strach citlivo zasiahnuť.
2. Múdro si vyberajte, s čím budete bojovať
Ak si svojim správaním ubližujú, prípadne robia niečo, čo bude mať trvalé dôsledky ( napríklad tetovanie), zasiahnite. Fialové vlasy či neporiadok v izbe by nemal byť problém. Nekritizujte pre maličkosti.
3. Pozvite ich priateľov na večeru
Pomôže vám to spoznať ľudí, na ktorých sa potomka pýtate a on vám vytrvalo odpovedá mlčaním. Keď ich osobne spoznáte, budete lepšie vnímať, akí sú.
4. Dohodnite si pravidlá a trvajte na nich
Vytvárajte ich spoločne a dohodnite sa dopredu na tom, ako budete postupovať pri ich nedodržiavaní. Vaše správanie by malo byť pre vášho tínedžera vždy zrozumiteľné, hoci mu niekedy nebude možno po chuti.
5. Pravidlá diskusie: berte svojho tínedžera ako rovnocenného partnera pri diskusii, najmä ak sa správa primerane
Rozprávajte sa s ním o rizikách. Hovorte o tom, čo znamenajú drogy, alebo predčasný sex – deti by mali vedieť a mali by sa to dozvedieť od vás, čo všetko sa môže stať.
6. Dajte im „plán B“
Napríklad ak sa chcú vrátiť z diskotéky neskoro a jedinou možnosťou bude sadnúť do auta ku kamarátovi, ktorý pil alkohol – povedzte im, nech vám zavolajú a vy ich odveziete domov. Učte ich zvládať potenciálne nebezpečné situácie bezpečným spôsobom.
7. Nechávajte dvere otvorené
Nevypočúvajte, no zaujímajte sa. Zdieľajte pár maličkostí z vášho dňa a pýtajte sa na tie ich. Pokiaľ práve nemajú chuť hovoriť, je to v poriadku. Stačí, keď im necháte možnosť prísť za vami neskôr.
8. Nechajte deti cítiť sa previnilo
Ono je to všetko o sebahodnote a cítiť sa dobre je zdravé. No ľudia by sa mali cítiť zle, pokiaľ niekoho zrania, alebo urobia niečo nesprávne. Aj deti sa občas potrebujú nemať dobre. Naučí ich to rozlišovať, ktorými činnosťami si škodia, a ktoré im naopak prospievajú.
9. Buďte im vzorom
Viac než akékoľvek slová a dohováranie pomôže váš osobný príklad. Deti sa učia napodobňovaním, takže ak má vaše dieťa vo vás dobrý vzor už od malička, je pravdepodobné, že bude robiť menej nesprávnych rozhodnutí v tínedžerskom veku.
Nel
Prečítajte si tiež: Deti by sa (ne)mali biť?
Zdroj: http://www.webmd.com/