Sobotné HYGGE, blízkosť

Slovo hygge pochádza z nórskeho slova a môžeme ho preložiť ako „pohoda.“ Je to pocit pohody, pocit šťastia. HYGGE podporuje naše každodenné šťastie, skrýva v sebe schopnosť, ako prežiť kúsok šťastia každý deň. HYGGE, to je ten pocit, ktorý sa vás zmocní pri pohľade na milovanú osobu. Vďaka HYGGE môžeme vnímať šťastie aj počas upršaného, sychravého večera, keď si unavené sadneme a počúvame džavot našich detí.

Objatie bez dotyku

Čas, ktorý trávime s tými, ktorých máme radi, vytvára atmosféru tepla, pokoja, súznenia, blízkosti, pohodlia. Je to ako objatie bez dotyku. Stačí len vykročiť z pohodlia a umožniť iným ľuďom, aby boli v našej blízkosti. Objatie bez dotyku je HYGGE.

Oxytocín, hormón lásky

Naše telo pri dotyku, ktorý nám je príjemný, uvoľňuje hormón oxytocín. Tento hormón nám dodáva pocit šťasia. Stačí, ak nás niekto pohladká po líci, pobozká, alebo nám položí ruku na rameno.

Láska, teplo a bezpečie sú tromi základnými predpokladmi HYGGE. Blízke vzťahy patria medzi najdôležitejšie sociálne vzťahy, prostredníctvom ktorých si človek vytvára spoločné zážitky, cíti pochopenie, dostáva podporu pri zdieľaní svojich myšlienok a pocitov. Jednoducho: HYGGE

Kedy sa odohráva najväčšia časť nášho života?

Kedy sa odohráva najväčšia časť nášho života? Nie je to práve každý deň, každý deň, z ktorého môžeme vyťažiť čo najviac?

 

Redakcia Ženy so štýlom

 

Prečítajte si tiež: Sobotné HYGGE

Zdroj: WIKING, M.: Malá kniha HYGGE dánske umenie šťastného života. Bratislava : Vydavateľstvo LUKA, 2017. 287 s.

 

Facebook komentár