Zvažujem čo zjem

Čím je pre mňa jedlo? Pre mňa je dôležité z hľadiska nutričnej hodnoty. Riadim sa heslom, že nežijem preto, aby som jedol, ale jem preto, aby som žil. Ľahko odhalíte papkáčikov či milovníkov jedla, našťastie, ja medzi nich nepatrím. Zvažujem čo zjem, samozrejme do najväčšej možnej miery. Ak mi to čas, či okolnosti nedovoľujú, som nútený oklamať svoj tráviaci systém a zhreším, nech mi dá na chvíľu pokoj.

Či som zástancom drastických diét alebo pôstov? Ktokoľvek, kto sa procesom v ľudskom tele aspoň trošku rozumie, vám nebude vedieť jednoznačne odpovedať. Všetko záleží od toho, čoho sa diéta, či pôst má týkať. Jesť iba zeleninu, či nejesť vôbec a ako dlho? Pijete popri tom dostatok tekutín? Telu treba dať to, čo potrebuje. Šokovať telo napríklad zníženým príjmom tekutín, áno, určite to zbadáte na váhe, ale viete čo na to povie váš organizmus?

Ak ste profesionálny športovec a práve toto vás, hoci aj za tú najvyššiu cenu, dostane na vysnený vrchol, dá sa to pochopiť. Ak ste ale bežný smrteľník, rovnako ako ja, alebo váš sused a vy sa chcete ničiť, pretože vám to zaručí krásne telo, či nekonečné zdravie… tomu úplne nerozumiem. Je veľmi tenká čiara medzi kontrolou a kolapsom.

Ak zvážim dôvod, či objem diéty, možno nájdem kompromis a porozumenie. Napríklad pri otázke vierovyznania, kedy katolíci dodržiavajú tretie cirkevné prikázanie. Ak by mi moja polovička nepripomenula popolcovú stredu, kedy by som sa mal zdržať mäsitých pokrmov, na obed by som mal asi svoje obľúbené kuracie. Ak mám zrovna v tieto dni vynechať mäso, nerobí mi to problém a svojmu telu tým nijako neublížim.

Keďže moja polovička je správna kresťanka, vždy ma včas upozorní na jednotlivé obmedzenia v mojom jedálničku. Ja sa im nebránim, pretože nie sú časté a trvajú iba krátko a nakoniec telu aj prospejú. Ak by som ale mal prejsť na bezmäsitú stravu, prípadne niekoľko dní iba prijímať tekutiny, určite by som to nerobil z vlastnej iniciatívy.

 

Jozef

 

Prečítajte si tiež: Pôstne obdobie na Slovensku, chudobnica a kalkýš

 

Facebook komentár
Jozef Kmeť

Jozef Kmeť

Som telom aj dušou športovec, mojou doménou sú cudzie jazyky a precestoval som svet hoci milujem teplo domáceho krbu. Aj ja chcem prispieť svojou troškou a obohatiť Ženy so Štýlom o niečo, v čom sa práve vy nájdete.