Pôstne obdobie na Slovensku, chudobnica a kalkýš

Pôstne obdobie sa začalo v Popolcovú stredu a bude končiť na Bielu sobotu. Pôst trvá štyridsať dní, počas týchto dní sa neje mäso, niektorí veriaci vylúčili na tento čas zo svojho jedálnička aj syry a mlieko.

Prečo sa postíme štyridsať dní?

Číslo štyridsať sa v Biblii spomína niekoľkokrát. Potopa sveta bola štyridsať dní, Ježiš Kristus štyridsať dní držal pôst, Izraeliti štyridsať rokov putovali púšťou, kým našli zasľúbenú zem, Mojžiš na vrchu Sinaj pobudol štyridsať dní.
Duchovný význam pôstu je v prekonávaní závislostí. Tiež je o očiste tela.
Pôst nepoznajú len kresťania, ale je súčasťou i iných náboženstiev napr: budhizmu, judaizmu, hinduizmu.

Čo varili gazdinky v čase pôstu v minulosti na Slovensku?

Prvá polovica 20.storočia pôstu priala a tento sa prísne dodržiaval v katolíckych rodinách. Základom pôstu bolo nejesť mäso, na stôl sa mohli dostať len ryby, raky a niekedy slimáky.

Gazdinky varili v hlinených hrncoch, ktoré predtým vyčistili, aby odstránili masť. Namiesto masti používali slnečnicový, ľanový, konopný olej, alebo roztopené maslo.

Na jedenie sa používali drevené lyžice. Na Slovensku si ľudia v čase pôstu pochutnávali najmä na jedlách zo zemiakov – pečené zemiaky v šupke, zemiakové placky, kaše, polesníky, lokše. Pochutnávali si aj na strukovinách a jedlách z nich – šošovicová a fazuľová polievka nakyslo. Kyslá kapusta nechýbala v žiadnej domácnosti a pripravovala sa so zemiakmi, haluškami, fazuľou. Medzi pôstne jedlá, ktoré bolo obľúbené patrila „chudobnica“ upečená v rúre, ktorá bola zo zemiakov, cibule a cesnaku.

Poznáte jedlo kalkýš?

Kalkýš je pôstne jedlo z dávnej minulosti, ktoré sa pripravovalo zo zŕn pšenice a jačmeňa. Pšenica a jačmeň sa zmiešali a polievali, kým nevyklíčili. Po vyklíčení sa táto zmes rozdrvila na doske, ktorá bola drevená. Rozdrvená zmes sa precedila cez sitko a zriedila sa s vodou. Tekutina, ktorá vznikla sa podobala mlieku. Po zahustení ražným šrotom 1:1 sa vyliala na plech a dala sa zapiecť. Po upečení mal kalkýš chrumkavú kôrku, ale vnútro bolo kašovité. Kalkýš bol na tretí deň najsladší a najšťavňatejší.

Kalkýš je ideálny na to, aby sa telo vyčistilo a zbavilo sa nežiadúcich látok.
I dnes si ho v niektorých rodinách na Slovenku v čase pôstu pripravujú.

 

Redakcia Ženy so štýlom

 

Prečítajte si tiež: Popolcová streda v znamení: “Vyprosiť si odpustenie”

 

Facebook komentár