Aromaterapia

Alternatívne liečby, ako napríklad aromaterapia, sa čoraz viac udomácňujú v terapeutických postupoch vrátane masážnych centier, jogových štúdií a kúpeľov, dokonca aj v hospicoch a chiropraktických ambulanciách. Poďme sa spolu pozrieť, čo aromaterapia presne znamená.

Aromaterapeutické éterické oleje sa vyrábajú z rôznych liečivých rastlín, kvetov, bylín, koreňov a stromov pestovaných po celom svete. Aromaterapia je dôveryhodnou liečebnou metódou medzi kultúrami po celom svete už viac ako päťtisíc rokov. Prírodní liečitelia sa jej venujú kvôli protizápalovým a analgetickým účinkom éterických olejov. Najčastejšími dôvodmi, prečo ju ľudia používajú, sú podľa výskumu Rady pre integráciu, alternatívu a doplnkové terapie PDQ  zvládanie bolesti, zlepšenie kvality spánku, zníženie stresu, prekonanie príznakov depresie či tíšenie bolesti. Najznámejšie z nich sú čajovníkový, levanduľový či mätový olej, ktorý sa používa v každej zubnej paste.

Čo je aromaterapia?

Aromaterapia je druh alternatívnej liečebnej metódy využívajúcej aromatické éterické oleje vyrobené zo širokej škály liečivých rastlín. Pri inhalácii alebo aplikácii na kožu sa preukázalo, že éterické oleje terapeutickej triedy (tiež niekedy nazývané prchavé oleje) pomáhajú ľuďom prekonávať rôzne zdravotné problémy bez potreby medikamentóznej liečby.

Ako fungujú esenciálne oleje?

Rastliny obsahujú určité prospešné chemické látky, ktoré nás chránia pred baktériami alebo vírusmi, alebo pred hmyzom. Účinné látky v olejoch sa odoberajú priamo z liečivých rastlín alebo bylín procesom známym ako destilácia, potom sa zmiešajú s alkoholom, aby sa zachovala ich sila. Výsledkom je vysoko koncentrovaná olejovitá látka. Pretože sú veľmi silné, esenciálne oleje používané v aromaterapii sú zvyčajne kombinované s nosným olejom, napríklad mandľovým, jojobovým alebo kokosovým olejom a potom sa aplikujú priamo na pokožku.

 

Aromaterapia je poskytovaná niekoľkými spôsobmi:

  • Rozptýlenie kombinácie esenciálnych olejov vzduchu (alebo len jedného oleja) do vzduchu
  • Inhalácia oleja cez nosné dierky priamo z látky alebo z fľaše
  • Masáž s využitím aromaterapeutických olejov
  • Aromaterapuetický kúpeľ
  • Natieranie oleja priamo na pokožku

 

Výskumy ukazujú, že doma väčšina ľudí používa na aromaterapiu olejové sviečky, aplikuje prírodné produkty obsahujúce oleje na svoju pokožku alebo pridáva oleje priamo do teplého kúpeľa.

Aké typy rastlín produkujú obľúbené éterické oleje používané v aromaterapii? Sú to bylinky ako rozmarín, tymián, oregano či mäta, eukalyptové listy, feniklové semiačka, kôra z citrónov, pomarančov či grapefruitov, ružové alebo gerániové kvety, drevo alebo kôra zo stromov – napríklad céder či pínia, koreň zázvoru či živica.

Komu je aromaterapia určená?

Aromaterapia bola skúmaná v súvislosti so zlepšením krátkodobých zdravotných problémov spolu s vážnejšími poruchami. Výskumy ukazuje, že aromaterapia má blahodárny vplyv u ľudí trpiacich na chronický stres, úzkosť, depresiu, problémy so spánkom, svalové a kĺbové bolesti, respeiračné infekcie, problémy so zažívaním, PMS, kožné problémy či dlhodobú únavu.

Rastúca skupina štúdií na ľuďoch aj na zvieratách ukázala, že aromaterapeutické oleje môžu mať sedatívny aj stimulujúci účinok a pozitívne vplývajú na imunitný systém a centrálny nervový systém. Vonné aromaterapeutické oleje majú pozitívne účinky na primitívnu oblasť v mozgu, tzv. limbický systém, ktorý pomáha kontrolovať emocionálne odpovede a správanie.

Kľúčom k dosiahnutiu výsledkov aromaterapie je použitie čistých olejov terapeutickej triedy, bez syntetických zložiek či pridaných vonných látok. Účinnosť aromaterapie vždy závisí od kvality použitých olejov a ich dávkovania.

S láskou Nel

 

zdroj: www.draxe.com

Facebook komentár
Nel Valentová

Nel Valentová

Mám rada spájanie protikladov, v každom nedorozumení vnímam zároveň príležitosť k rastu a pochopeniu.