Stalinova dcéra, ktorá niesla ťarchu svojho mena po celý život

Stalin a Svetlana. Diktátorský otec a dcéra, ktorá niesla ťarchu svojho mena po celý život. Hoci bola chránená, prišla o každého, koho milovala.

Hovorí sa, že matka je dcére vzorom, ktorý vytvára jej emocionálnu identitu, otec zase ten, od ktorého sa dcéra učí vzťahu k opačnému pohlaviu.

Jediná dcéra sovietskeho diktátora Svetlana – Lana Petersová, sa narodila v roku 1926. O tom, ako to bolo všetko v jej živote sa Svetlana (Lana) dozvedela oveľa neskôr. Po dlhých rokoch.
Až ako štyridsaťročná žena, za hranicami domova mohla otvorene hovoriť o živote, ktorý prežila. Ako jediná dcéra sa stala otcovým miláčikom. Bola jeho malá ,,kremeľská princeznička“. Veľký diktátor Stalin svoju malú dcérku oslovoval „moja malá pani domu“. Dokonca jej odpovedal slovami: ,,Rozkaz! Rozumiem! Zariadim!“

Bolo to v čase, keď jej matka zomrela. Svetlana mala len šesť rokov

Dlho si myslela, že jej mama zomrela na zápal slepého čreva, no až po dlhých rokoch sa dozvedela, že spáchala samovraždu a zastrelila sa. Jej matka Nadežda mala len osemnásť rokov, keď sa vydala za Stalina, vtedy štyridsaťročného muža. Chcela študovať a nie len robiť domácu pani. Stalin svoju ženu ponižoval a podvádzal. Pod pseudonymom sa zapísala na priemyselnú akadémiu.

Veľmi rýchlo ale pochopila, že v krajine panuje hladomor, ktorý mnohí ľudia riešili kanibalizmom a prostitúciou

Pritom oni v Kremli mali dostatok všetkého a zdarma. Keď predložila svojmu mužovi dôkazy o kanibalizme, zatrhol jej celé štúdium. Po jej samovražde bola Stalinova domácnosť zahrnutá do štátneho rozpočtu a začala sa doba veľkého luxusu.

Malej Svetlane okrem mamičky po materiálnej stránke v tom čase nič nechýbalo. Žila v blahobyte. Chodila na výlety, návštevy či pikniky. Aj ako dospelá mala výhodnú rentu, chatu, byt. No postupne začala zisťovať, aká je skutočnosť.
Okrem marxizmu študovala aj angličtinu a literatúru. Veľmi rýchlo pochopila, ako sa stav krajiny líši od vízie komunizmu. Na škole sa spoznala s mnohými literárnymi disidentmi a podporovala ich. Dokonca na protest proti ich odsúdeniu, odišla z Ústavu svetovej literatúry, kde pracovala. Označili ju za najprominentnejšiu zástankyňu literárneho antistalinizmu.

Medzitým jej otec nechal pozatvárať a vyvraždiť jej tety a ujov z matkinej strany. Všetkých tých, s ktorými kedysi trávili voľný čas. Vraj donášali…

Svetlana to otcovi nikdy neodpustila. Bola nešťastná. Chýbala jej mama a v duchu jej vyčítala samovraždu. Ani v láske to nemala ľahké. V šestnástich rokoch sa zaľúbila do židovského spisovateľa Kaplera, no keď sa o tom otec dozvedel, skončil v gulagu.

V sedemnástich sa vydala za žida Morozova, čím vyvolala konflikt so svojím otcom. Stalin sa s ním nikdy nestretol. Mali spolu syna. Po dvoch rokoch sa rozviedli.
Ďalším manželom sa stal syn Stalinovej pravej ruky Ždanov, ktorého jej otec vyslovene odporučil. V manželstve sa narodila dcéra, no trvalo tiež len krátko.
Prišlo tretie manželstvo za Svanidzeho, trvajúce len pol roka. Pre jej otca vtedy nebol problém na smrť posielať milióny ľudí.
Stalin mal aj dvoch synov. Jedného nechal zomrieť v nacistickom tábore a druhý sa upil na smrť. Ani keď Stalin zomrel to Svetlana nemala ľahké. Vrátila sa k dievčenskému menu po matke.

Aj keď počas života označoval Svetlanu za svojho miláčika, zanechal jej v závete len tridsať rubľov 

Našťastie pracovala ako učiteľka a prekladateľka a bola sebestačná.
Keď si však chcela zobrať za manžela Inda pôvodom z kráľovskej rodiny, štátne úrady jej to nedovolili. Žili spolu tri roky, keď jej láska nečakane zomrela. Svetlana to využila na svoj útek. V Indii mala rozsypať jeho popol. Unikla sprievodu ľudí z KGB a vkročila na americkú ambasádu. Emigrovala do Ameriky.
Už na letisku v New Yorku poskytla rozhovor a verejne odsúdila nielen zločiny svojho otca ako „morálneho monštra“, ale aj komunizmus.

„Môj otec by ma zastrelil preto, čo som urobila“, povedala pred takmer 20 rokmi pre magazín Time.

Svetlana sa v Amerike vydala ešte raz a po manželovi si zmenila meno na Lana Petersová. V štyridsiatich šiestich rokoch porodila dcéru, no vzťah to nezachránilo. Do mesta s desivými spomienkami, do Moskvy, sa Svetlana vrátila až v roku 1984. Vydržala tu však len mesiac, pretože ju prenasledovali. Odtiaľ odišla do Veľkej Británie a ako sedemdesiatročná vstúpila do kláštora. Ale po krátkom čase skončila opäť v USA.

Svetlana ako Lana Petersová napísala dva bestsellery o svojom živote.

Celý život niesla ťarchu svojho mena a bola ako majetok štátu. Hoci bola chránená, prišla o každého, koho milovala

Zomrela vo veku 85 rokov na rakovinu.

Nikto z mužov ženu nepredurčí, neposilní alebo nezraní viac, než otec.
( Margaret Hening a Anne Jardin)

 

Vaša Iwka

 

Prečítajte si tiež: Žena, ktorá celý život viedla mužov, Grace O’Malley, kráľovná pirátov

 

Zdroj:/http://svet.sme.sk/c/6159720/stalinova-dcera-moj-otec-by-ma-dal-zastrelit.html
http://www.buxcafe.sk/aktuality/fascinujuci-zivotopis-stalinova-dcera.html

 

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.