Ako sme zo strachu z tuku stučneli

Slovo „tuk“. Čo cítite, ked ho vyslovíte, alebo počujete? Na čo myslíte? Napadnú vám len oleje, maslo či tučné mäso, alebo vám príde na myseľ okamžite aj tuk, ktorý zo sebou nosíte uložený napríklad na bokoch? Snažíte sa preto všemožne tomu „zlému tuku“ vyhnúť a myslíte si, že tým aj jeho neželanému ukladaniu vo svojom tele zabránite? No je tento strach naozaj opodstatnený? Je naozaj potrebné prijímať tak málo tuku, ako je len možné?

Negatívný image tukov je zastaralý a potrebuje generálnu opravu.

Nie je to ešte tak dávno, kedy začali ludia pod mediálnym vplyvom s panikou vyraďovat tuk zo svojej stravy. Tuk bol označený za veľké zlo a bol odsúdený ako jeden z hlavných vinníkov rozličných ochorení.

Tieto obavy sú založené na zastaralých a dnes už prekonaných štúdiách a z nich vyplývajúcich pravidlách, ktoré sa v našich mysliach bohužiaľ hlboko zakorenili. Potravinový priemysel zarába milióny na produktoch so sníženým obsahom tuku. Na trhu sa začalo objavovať obrovské množstvo „light“ produktov, ktoré nič netušiacich konzumentov lákajú na výrobky, v ktorých bolo i to najmenšie množstvo prirodzeného tuku nahradené modifikovanými škrobmi, veľkým množstvom cukrov a iných pomocných látok, pochádzajúcich nie z prírody, ale z potravinových laboratórií, pretože keď sa šetrí na tuku, je potrebné chýbajúcu chuťovú zložku niečím nahradiť. Je o to tragickejšie, že práve takéto produkty bývajú často označované prívlastkami ako „fitness“, „zdravá línia“ a pod.

Je však zarážajúce, že od zavedenia pravidiel výživy so sníženým obsahom tukov za posledné desiatky rokov rapídne stúpol počet ľudí s obezitou a to nie len v USA, ale tiež vo väčšine západného sveta.

Zavedenia pravidiel výživy so sníženým obsahom tukov (Low-Fat Guidelines) a nadváha (Zdroj: https://authoritynutrition.com/6-graphs-the-war-on-fat-was-a-mistake/)-

Naše telo je ako motor a na to aby fungovalo potrebuje „olej“.

Tu je niekoľko zaujímavých faktov prečo naše telo potrebuje, na to aby mohlo správne fungovať, tuky:

  • Náš mozog je tvorený z veľke časti z tuku. Cholesterol je životne dôležitý pre funkciu mozgu. Zatiaľ čo náš mozog predstavuje asi 2-3% z našej celkovej telesnej hmotnosti, 25% cholesterolu v tele sa nachádza v mozgu, kde hrá dôležitú úlohu v takých veciach, ako je funkcia membrán a pôsobí tiež ako antioxidant
  • Tuk je obsiahnutý v každej našej bunke
  • Tuk podporuje vstrebávanie v tuku rozputných vitamínov napríklad vit. A, E, D a K. Bez tuku nie je naše telo schopné tieto vitamíny spracovať
  • Tuk je dôležitý pre tvorbu hormónov
  • Tuk umožňuje vstrebávanie minerálov v čreve
  • Tuky nás zasýtia na dlhú dobu
  • Tuk je koncentrovaná zásobareň energie
  • Tuk je jednou zo základných stavebných látok imunitného systému
  • Tuk zabezpečuje zdravý vzhľad, peknú pokožku, vlasy a nechty.

Toto je len niekoľko príkladov. Tuk je pre nás životne dôležitý a nesmieme ho vidieť len ako nepotrebný, zaťažujúci element. To je jeden z dôvodov, prečo dnes dochádza k epidémii zlého hormonálneho aj psychického zdravia. Vzdávame sa niečoho, čo naše telo pre správne fungovanie nevyhnutne potrebuje.

V roku 2017 boli predstavené výsledky obrovskej štúdie pod názvom PURE (Prospective Urban-Rural Epidemiology). Táto bola vykonaná na viac než 135 000 osobách z 18-tich krajín. Bolo v nej porovnávané riziko úmrtia v závislosti na stravovacie návyky. Z veľkej časti sa zaoberala porovnaním tukov (nasýtených aj nenásýtených) a uhľohydrátov a ich vplyvom na kardiovaskulárne ochorenia. V závere bolo poukázané na jednoznačne vyššie riziko úmrtia pri nadmernej konzumácii uhľohydrátov než tukov a tiež, že ľudia s vyššou konzumáciou tukov (35 percent z celkovej spotreby) mali o 25 percent nižšiu úmrtnosť než osoby s nízkou spotrebou tuku.

Tento problém je určite komplexnejší. Je ale neodškriepiteľné, že tuky hrajú veľmi dôležitú úlohu v našej výžive a zdraví. Rozhodujúca je pri tom však ich kvalita a správne použite.

 

Bea

 

Odkazy:

http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(17)32252-3/fulltext?dgcid=facebook_social_lancet&sf107327389=1

https://www.aerzteblatt.de/nachrichten/77869/Neue-Ernaehrungsregeln-Mehr-Fett-weniger-Kohlenhydrate-koennten-Sterblichkeit-verringern

Facebook komentár
Beata Wallmann

Beata Wallmann

Fascinuje ma aky vplyv dokaze mat strava na nase zdravie, emocie ci dokonca konanie. Na vlastnej skusenosti som jej "moc" zazila. Snazim sa nacuvat svojmu telu a ponuknut mu to, co naozaj potrebuje a podporit tym nasu spolocnu harmoniu... ?