To, že sa nám do pokožky zahryzáva parazit nie je pre väčšinu z nás zrovna najkrajšia predstava. U kliešťov je o to nepríjemnejšie, že môžu byť prenášačmi rôznych ochorení, ktoré nám dokážu poriadne znepríjemniť život. No vyhýbať sa pobytu v prírode, len kvôli strachu z možného nakazenia sa, tiež nie je určite správne. Na trhu dnes už existuje veľké množstvo výrobkov, ktoré nám ponúkajú viac, alebo menej účinnú ochranu pred týmito neželanými spoločníkmi. Vo väčšine prípadov sa jedná o chemické insekticídy, ktoré však môžu našu pokožku dráždiť a nie vždy sú vhodné aj pre malé deti, či zvieratá. Existuje však niekoľko prírodných prostriedkov, ktoré nám môžu pomôcť držať od nás kliešte čo najďalej a zároveň sú na čisto prírodnej báze a bez vedľajších účinkov.
Jedným z takýchto prírodných repelentov je kokosový olej.
Jednou z najdôležitejších zložiek kokosového oleja je kyselina laurová. Na porovnanie obsahuje napríklad maslo asi 2 až 5 percent kyseliny laurovej, zatiaľ čo panenský za studena lisovaný kokosový olej jej môže obsahovať až 60 percent. Klinické štúdie a štúdie z Nemecka ukázali, že kliešte reagujú na kyselinu laurovú mimoriadne citlivo. Všetkým častiam pokožky ošetreným roztokom kyseliny laurovej sa v týchto testoch sa kliešte vyhýbali. Ak ak sa náhodou aj pokúsili prisať čoskoro sa samé z pokožky znovu uvoľnili.
Dá sa teda povedať, že kokosový olej je jedným z najlepších domácich prostriedkov proti kliešťom. Jeho aplikácia je veľmi jednoduchá: všetky ohrozené časti tela, ako sú nohy alebo ramená, sa pred pobytom v prírode natrú olejom tak, aby boli celé pokryté jeho jemnou rovnomernou vrstvou. Rovnako účinný je kokosový olej aj u zvierat. Je dobré napríklad psíkom, alebo mačkám (ak nám to dovolia 🙂 ) pravidelne pred pobytom v prírode kokosový olej vtierať do srsti. Takáto procedúra má u ľudí a aj u domácich miláčikov aj ďalšie pozitívne vedľajšie účinky. Kokosový olej pokožku zároveň výborne ošetruje a hydratuje, obsahuje množstvo antioxidantov, pôsobí proti kvasinkám a baktériám a poskytuje dokonca miernu prirodzenú UV ochranu pred slnečnými lúčmi.
Často sa ako ochranný prostriedok proti kliešťom používajú aj éterické oleje. Tiež mnohé priemyselne vyrábané prírodné repelenty obsahujú rôzne zmesi éterických olejov. Najčastejšie napríklad tymián, oregano, jalovec, grapefruit, myrha, levanduľa a mnoho ďalších. Jedným z najúčinnejších je geraniol.
Pozorovania ukázali, že postrek 1% geraniolu u hovädzieho dobytka u nich výrazne znížil výskyt kliešťov. Dokonca o 14 dní neskôr bol stále zistiteľný pomerne vysoký účinok. Veľmi často používaný je tiež citrónový eukalyptus, jeho účinná zložka sa nazýva citriodiol a nachádza sa v mnohých prirodzených repelentoch. Problémom u éterických však olejov môže byť ich použitie u malých detí zvierat a alergikov. Nie vždy je tiež pre každého príjemná ich výrazná vôňa.
Zaujímavé účinky má tiež, hlavne ako prevencia pred kliešťami prenášanými ochoreniami, rastlinka menom Cistus Incanus.
Cistus incanus je už dlho známa bylinka, ktorá je veľmi účinná pri posilňovaní imunitného systému. Má silný antioxidačný a protizápalový, antivírusový a antimikrobiálny účinok. Cistus má tak vysoký obsah polyfenolov, že sú jeho antioxidatívne účinky 4x silnejšie než napríklad u zeleného čaju. Jeden „štamperlík“ čaju z cistusu nás zásobí takým antioxidatívnym účinkom ako denná dávka vitamínu C.
V Nemecku boli vykonané viaceré menšie štúdie, ktoré ukázali, že pitie nálevu z cistusu výrazne ochraňuje pred prenosom kliešťami prenášanými ochoreniami – hlavne boreliózou. Jeho pitie tiež chráni pred samotným prisatím kliešťa. Bolo tiež ukázané, že cistus má veľmi dobré účinky aj pri už prepuknutej borelióze a výrazne zmierňoval jej nepríjemné prejavy aj v neskorších štádiách ochorenia. Cistus bol tiež podávaný poľovníckym psom a ukázalo sa, že jeho účinnosť proti kliešťom je aj u psov veľmi vysoká. Prvé účinky boli viditeľné už po piatich dňoch pitia čaju. Ako prevencia býva doporučované pitie jednej šálky čaju z cistusu denne.
Na záver by som ešte uviedla niekoľko faktov týkajúcich sa kliešťov obecne. Kliešte sa vyskytujú len do výšky 1m od zeme, nepadajú zo stromov, ako si ľudia kdesi možno mysleli. Najviac sa ich nachádza na dlhých steblách trávy. Kliešte môžu prežiť dlhšiu dobu aj na oblečení. Mne sa už napríklad stalo, že som mala kliešťa na ruke, napriek tomu, že som nebola v prírode, ale priniesli mi ho moji výletníci domov a pri vkladaní prádla do práčky si tam na mňa počkal. Je preto vhodné po pobyte v prírode oblečenie dobre vytriasť. Zároveň včasné vybratie kliešťa, ideálne do 12 hodín, výrazne znižuje možnosť prenosu ochorení.
Bea
https://www.wir-essen-gesund.de/kokosoel-gegen-zecken/
http://elkeschulze.com/studie-zur-zeckenbekaempfung-mit-cistus-incanus/