Slnečné okuliare, doplnok, ktorý dotvára imidž nositeľa

Naši predkovia sa už dlho pokúšali zostrojiť pomôcku, ktorá by pomáhala slabšie vidiacim. Zostrojiť niečo na korekciu zraku sa pokúšali už aj za čias starej Tróje. Rímsky spisovateľ Seneca opisoval zväčšujúci efekt, pohľadom cez sklenenú guľôčku naplnenú vodou. Zväčšujúci efekt bol ale v tej dobe pripisovaný vode. Spočiatku sa namiesto skla používal priezračný kameň. Na tento účel sa používali leštené kryštály alebo sklenené figúrky. Okuliare sa začali rozširovať medzi 15. a 16. storočím, sklá boli väčšinou vložené v koži. V 17. storočí sa stali módnou záležitosťou a väčšinou sa vyrábali z mosadze. Tí majetnejší, si mohli dovoliť nosiť dokonca aj zlaté. V roku 1830, čo sa týka módy, predstihol dobu Hermann Puckler – Muskau. V tom čase sa objavil na berlínskej ulici s jediným sklom na oku, ktoré dostalo meno monokel. Tento výmysel sa veľmi rýchlo rozšíril, čím si získal veľkú obľubu. Odvtedy bol monokel symbolom vznešenosti, ktorí nosili mladí elegáni.
Dnes môžeme okuliare ako také, rozdeliť do viacerých skupín. Slnečné, dioptrické, bezpečnostné, ktoré chránia pri práci (chemikálie, žiarenie, nečistoty) a športové (vodné, cyklistické, lyžiarske- tie chránia pred slnečnými lúčmi, proti nárazom).

Slnečné okuliare
sunglasses
Ich vývoj nebol ovplyvnený funkciou chrániť oči pred slnkom. Využitie bolo celkom iné. Používali ich čínski sudcovia v 13.storočí, ktorí si nimi chránili oči pred svedkami, aby im nevideli výraz v ich očiach. Stávalo sa totiž, že na základe ich pohľadu, vedeli obžalovaní meniť taktiku a utvrdzovať sa v tom, že je ich reč správna alebo aj naopak. Okuliare im pomáhali utajiť ich postoj pri vynesení rozsudku. Predchodcami slnečných okuliarov boli predmety, ktoré mali za úlohu chrániť oči pred slnečným žiarením. Svetlo prekážalo aj Eskimákom, chránili sa pred snežnou slepotou. Ako ochranu používali kúsok kože s otvormi. Alebo to boli to kúsky zvieracích kostí, či kúsky kôry s úzkymi otvormi pre oči. Používali ich aj obyvatelia na ďalekom severe, v Ázii i Amerike. Rímsky panovník Nero sa chránil pred silným slnkom, keď sa na gladiátorské boje pozeral cez zelený smaragd. Prvú veľkú objednávku slnečných okuliarov asi 200 000 kusov, uskutočnil Napoleon počas egyptskej výpravy (1798-1801) . Nariadil, aby sa vo výstroji každého vojaka nachádzali tmavé sfarbené sklá. Vraj veľa vojakov trpelo poškodením zraku z prudkého afrického slnka. Toto poškodenie malo často aj trvalé následky, prejavujúce sa ako šedý zákal.
V dnešnej dobe sú pre nás slnečné okuliare nevyhnutné. Chránia náš zrak a dokonca sa stali každodenným módnym doplnkom.
,,Svet cez ružové okuliare vyzerá ružovo, je to v okuliaroch a nie vo svete.” (Erich Kästner)

A aké sú trendy tohto roka?
mirrorZrkadlovky.
Zrkadlové okuliare boli hitom už 60.rokov, vtedy v striebornom a bronzovom prevedení. Momentálny výber je oveľa širší. Či už dávate prednosť okuliarom takým alebo onakým, či klasickým pilotkám, je to jedno… Okuliare nemusia mať konkrétny štýl rámov, len sklíčok. Hlavne zrkadlové a farebné. A vybrať si určite budete mať z čoho. Je to len na Vás.

Odzrkadlite si hravo svoj štýl.

Vaša Iwka

Facebook komentár
Iwka Bašnáková

Iwka Bašnáková

Mám svoj štýl a prezradím vám z neho niečo. Nosím ružové okuliare a úsmev na tvári.